Ziya Bandırmalıoğlu Kimdir?

Kadıköy’de yaşanmış olan silahlı bir kavga neticesinde öldürülen Ziya Bandırmalıoğlu’nun aslında kim olduğu merak konusu.

Bandırmalıoğlu Kimdir?

Kadıköy’deki silahlı saldırı sonucu öldürülen Bandırmacıoğlu’nun Susurluk hükümlüsü olduğu ve eski bir özel harekatçı olduğu biliniyor.

Kadıköy ilçesinde yer alan bir restoranda yaşandığı bilinen, iki grup arasında çıkan silahlı bir kavga sonucu, yukarıda da belirttiğimiz gibi Susurluk davası hükümlüsü olan ve farklı birçok davanın da öznesi konumunda olan eski bir özel hareket polisi olan Ziya Bandırmacıoğlu yaşamını yitirdi.

Peki Kimdir ve Davaları Nelerdir?

Ziya Bandırmalıoğlu, eski bir özel harekat polisidir. Kendisi en son 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul birtakım cinayetlerle ilgili yürütülen JİTEM davasıyla ilgili dosyada yerini almıştı. Ankara JİTEM davasının içeriğine bakacak olursak da; Ziya Bandırmalıoğlu, Mehmet Ağar’ın da içerisinde bulunduğu eski Özel Harekat Daire Başkanı olan İbrahim Şahin, eski MİT’çilerden olan Korkut Eken ile Ayhan Çarkın’ın da yer aldığı biliniyor. Ayrıca bazı eski özel harekat polislerinin yer aldığı bu ekibin dosyasına bakıldığında, “Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandıklarını görmek oldukça mümkün.

Yukarıda da isimleri geçen 19 sanık hakkında yerel mahkemenin vermiş olduğu beraat kararı İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuştu. Daha sonra bu dava dosyası Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden açılarak tekrar görülmeye başlandı.

Nelerle Suçlandı?

Eski MİT’çi olan Tarık Ümit’in kaçırılması ve öldürülmesi, Behçet Cantürk’ün öldürülmesi suçları üzerine yargılanan Ziya Bandırmalıoğlu, sürdürülen bu dava kapsamında, 26 Ocak 2013 tarihinde tutuklandı. Ardından 27 Kasım 2013’te tahliye edildi. 1997’de de Susurluk davası sanıkları arasında bulunuyor olmasından ve tutuklanmasından dolayı polislik görevinden ihraç edildi.

Ziya Bandırmalıoğlu, İstanbul 6 No’lu DGM’de görülen Susurluk davasında yer alan 13 sanık ile birlikte “Halk arasında korku, endişe ve panik yaratacak şekilde, ammenin selameti aleyhine kasten adam öldürme, adam kaldırma, yağma cürümlerini işlemek üzere silahlı teşekkül oluşturdukları, teşekkül mensuplarının dağlarda, kırlarda, genel yollarda, meskûn yerlerde silahlı olarak dolaştıkları” gerekçesiyle 12 Şubat 2001 tarihinde 4’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: