Zerzevan Kalesi Nerede

Zerzevan Kalesi Mardin şehri ile Diyarbakır şehri arasında kalan Çınar ilçesine bağlı bulunup demir ölçek mahallesi sınırları içerisinde yer alan, tarihi ve askeri bir yerleşim alanı olarak ünlenmiştir. Kale Roma imparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak görev yapmıştır ve Diyarbakır bölgesindeki en önemli Doğu Roma eserleri olarak kabul edilir. 2020 yılında ise dünya mirası geçici listesine girmeyi başaran Kale yerli ve yabancı turistlerin ziyareti ile ün salmaktadır. 

 Zerzevan Kalesi Özellikleri 

Zerzevan Kalesi özellikleri birçok açıdan kayda değerdir. Mardin ile Diyarbakır karayollarının yaklaşık olarak 45 kilometresinde yer alan ve yoldan 124 metre yükseklikte bulunan Kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kalede ise 2014 yılında başlamış olan kazı neticesinde; 12 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda olan Sur kalıntıları, 22 metre yüksekliğinde de gözetleme kulesi, saray, konut, kiliseler, Kaya mezarları ve hamamlar gibi 54 su sarnıcı gün yüzüne çıkarılmıştır.

Zerzavan Kalesi yerleşimi yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmiş olduğu bir ören yeri haline gelmiştir. 2017 yılında Diyarbakır civarında bulunan mitras tapınağı da günümüzde kalenin en çok ilgi çeken bir parçası olarak ziyaretçilerin akanına uğramaktadır.

 Zerzevan Kalesi’nin Tarihi Geçmişi 

Zerzevan Kalesi’nin tarihi Asur dönemine kadar dayandırıldığı düşünülür. Zerzevan Kalesi’nin Pers döneminde de kullanılmış olduğu yine düşünülen varsayımlar arasındadır. Günümüze ulaşan mimari kalıntılar ve kazı çalışmalarında elde edilen veriler ışığında bu alanın mirattan sonra 3 yüzyılda kullanıldığını aynı zamanda 639 yılında İslam ordularının gelişine dek önemli bir kale olduğunu göstermektedir.

Sulak bir alana sahip olan adide yerleşik hayat ve tarımla uğraşan insanların yaşamlarını süreceği bir yer konumunda olduğundan dolayı kaledeki yerleşim sadece askeri amaçla değil aynı zamanda sivil halkınla yaşamış olduğu bir yer olarak kullanıldığı da yine düşünülen varsayımlar arasındadır. Bu bütün vadiye hâkim olan antik ticaret yolu üzerinde bulunan stratejik bir konumdaki Roma sınır garnizonu olarak birçok sasani Roma mücadelesine de tanıklık etmiştir. Zerzevan Kalesi İslam ordularının fethinden sonra ise jeopolitik olarak önemini kaybetmiş 1980’li yıllara kadar ise geçici barınaklar dışında bu alan hiç kullanılmamıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: