YKS’de Baraj Puanı Kaldırıldı

Türkiye’de lise ve üniversiteye başlayacak öğrencilerin çeşitli sınavlara girmesi gerekir. Geçmişten günümüze birçok farklı sınav türü ile, lise ve üniversitelere öğrenci alımı yapıldı. Son belirlenen düzenlemelere göre liseye gidecek öğrencilerin LGS, üniversiteye girecek öğrenciler ise YKS sınavına girmesi gerekir. Geçen senelerde üniversite giriş sınavı olan YKS için baraj puanı uygulaması yapılıyordu. 2022 yılından itibaren YKS baraj puanı uygulamasına son verildi.

150 ve 180 olarak belirlenmiş olan baraj puanları artık geçerli değil. Öğrenciler aldıkları puana göre baraj sınırlaması olmadan üniversiteye başvuru yapabilecek. Önemli olan puanınızın yeteceği bir bölüm bulmaktır. Baraj puanı uygulamasının kalkması en çok açık öğretim bölümlerinde okumak isteyen öğrencileri sevindirdi

Üniversiteye Nasıl Gidilir?

Türkiye eğitim sisteminde üniversite okumak için liseden mezun olmuş ve YKS’ye girmiş olmanız gerekir. Yüksek ya da düşük bir puana sahip olmadan üniversiteler öğrenci alımı yapmaz. Öğrenciler YKS oturumlarından olan TYT ve AYT sınavlarına girerek gerekli puanları almaya çalışırlar. TYT puanı iki yıllık ön lisans bölümlerine giriş için gereklidir.

AYT puanı ise dört yıllık olan lisan bölümlerine giriş için gereklidir. Seçeceğiniz bölüme göre sadece TYT sınavına girerek üniversiteye giriş yapabilirsiniz. Fakat AYT sınavına girmek için Temel Yeterlilik Testi olan TYT sınavına girmiş olmanız gerekir. Sınav sonuçlarınıza göre devlet üniversitelerinde ya da özel vakıf üniversitelerinde eğitim görmeye başlayabilirsiniz.

YKS’den Düşük Puan Alanlar Ne Yapmalı?

Üniversiteye giriş için yapılan YKS’de öğrencilerin hepsi istedikleri puanı alamayabilir. Sınav sonucu düşük gelen öğrenciler için alternatifler vardır. Sınava tekrar hazırlanmak da bir seçenek olmakla birlikte düşük puanlı bölümler tercih edilebilir. Eğer hayalinizde net bir bölüm yoksa puanınıza göre uygun bir bölüm seçebilirseniz.

Ya da hayalinizde olan bölüme girmek için tekrar sınava hazırlanabilirsiniz. Açık öğretim bölümlerini tercih ederek düşük puanlara isteğinizin olduğu bölümleri okuyabilirsiniz. Ekonomik durumunuza göre, devlet üniversitesinde yerleşemeyeceğiniz yüksek puanlı bölümlere özel üniversitelerde para vererek yerleşebilirsiniz. Bunların yanı sıra yurt dışında sınavsız üniversite eğitimi fırsatı sunan ülkeleri de tercih edebilirsiniz.

Paylaş: