Yalan Haber Nedir! Tehlikeleri Nelerdir?

Son yıllarda internet haberciliğinin de gelişmesiyle bilgiler hızla yayılır hale geldi.Bir yerde meydana gelen olaylar hızla dünyanın her noktasına yayılabilir. Bu durum başlarda avantaj olarak görülüp doğru habercilik için bir haber yapma yöntemi olarak kullanıldı. Fakat değişen ve gelişen teknoloji kötüye kullanıldığında haberlerin hızlı yayılması bir avantaj olmaktan çıkmaktadır.

Özellikle yalan haber olarak ortaya atılan bilgilerin yayılması tehlikeli sonuçlara yol açar. Yalan haberlerin en çok tehlikeye yol açtığı konular bilimsel bilgi haberler, sağlık haberler ve magazin haberleri olarak bilinir. Yalan haberler her türlü konuda tehlikeli olabileceği gibi özellikle sağlık alanında yapılan yalan haberlerin hayati olabileceği görülür.

Yalan Haber Neden Yazılır?

Haber yazmanın asıl sebebi insanları gelişen ya da değişen bilgiler ışığında aydınlatmaktır. Fakat artık birbirinden farklı binlerce haber kaynağı mevcuttur. Diğer haberler arasında öne çıkmak önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden dikkat çekici ve ilginç haberler yapmak haber sahibini daha çok okunur hale getirir. Öne çıkmak isteyen kötü niyetli haberciler, yalan haberler yaparak insanların dikkatini çekmeye çalışırlar.  Yapılan yalan haberler genelde sansasyonel ögeler barındırır.

Özellikle sağlık ve magazin alanında yapılan yalan haberler ile okuyucuların merak ettikleri konular sarsısı bir biçimde ele alınır. Dikkat çekmeyi başaran habercinin yaptığı yalan haberlerin birçok tehlikeye yol açabileceğini bilmesi gerekir. Özellikle internet ortamında hızla yayılan yalan haberler, haber yazarını da hukuksal açıdan tehlikeye sokacaktır.

Yalan Haberlerin Oluşturduğu Tehlike

Haberler yazılı ya da görsel olarak televizyonda, internet sitelerinde ve gazetelerde yer alır. Bilimden magazine çeşitli konularda haber yazılır. Okunan ya da izlenen haberlerin doğruluğundan emin olmak oldukça önemlidir. Çünkü gelişen habercilik teknolojisi sayesinde bir konu hakkında onlarca haber yapılır. Bu haberlerin hepsi doğruyu yansıtmamakla birlikte, sansasyon yaratmak amacıyla da uydurularak yazılabilir.

Yalan haber yazmanın tehlikeleri göz ardı edilerek yapılan bu haberler insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlık alanında yazılan bir yalan haber, insanların yanlış tanı ve tedavi yöntemlerini benimsemesine yol açabilir. Magazin alanında yapılan bir yalan haber, haberi yapılan ünlünün iş hayatını ve saygınlığını tehlikeye atabilir. Kısacası yapılan yalan haberler insanların olağan hayat akılını olumsuz yönde etkileyerek sekteye uğratır.

Paylaş: