Vahit Kirişçi Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti ülkesinde siyasi alanda çok sayıda tanınan insan yer alır. Bu kişiler arasında ise Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na atanan Vahit Kirişçi yer alır. Uzun yıllar önce Tarım ve Orman Bakanlığı görevine atanan Vahit Kirişçi kimdir soruları en çok araştırması yapılan sorular arasında bulunur. Kariyerinde bir hedef atlama noktası olan Tarım ve Orman Bakanı olmak detayı Vahit Kirişçi’nin en önemli görevlerinden biri olarak belirtilir. Vahit Kirişçi Tarım ve Orman Bakanlığı alanında çalışmalar yapan bir bakan olarak tanınmıştır. Vahit Kirişçi hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

Vahit Kirişçi Kimdir Çalışmaları Nelerdir?

Uzun bir dönem önce Tarım ve Orman Bakanlığının boş kalması ile birlikte ataması yapılan Vahit Kirişçi kimdir soruları en çok araştırması yapılan sorular arasında yer alır. Birbakan olarak çalışmalar yapmaya devam eden Vahit Kirişçi tarım ve çiftçilik alanında kariyerine devam eder. 4 Aralık 1960 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Vahit Kirişçi çocukluğunu Kahramanmaraş’ta geçirmiştir. Üniversite eğitimini Çukurova Ziraat Fakültesinde tamamlamıştır.

Üniversite öğrenimini ve yüksek lisansını Türkiye’de tamamlayan Vahit Kirişçi doktora için İngiltere Cranfield Üniversitesinde çalışmalar yapmıştır. Ülkeye döndükten sonra Çukurova Üniversitesinde de çeşitli eğitimler vermiştir. Bakan olmadan önce çeşitli bakanlıklarda görev almıştır. 4 Mart 2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından atanmıştır.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi

Vahit Kirişçi siyasi hayatına 22. Ve 23. dönem Adana milletvekili olarak başlamıştır. 22. Dönemde AB Türkiye Karma Parlamento   Komisyonu üyesi olarak da görev almıştır. Şimdilerde Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı olarak bilinen Vahit Kirişçi Çiftçilere sunmuş olduğu destekler ile de dikkat çekmeyi başarır.

Genel olarak Tarım ve çiftçilik üzerine çalışmalar yapan Bakan Vahit Kirişçi akademik kariyer konusunda da önemli adımlar atması ile bilinir. Tarım ve Orman Bakanı olarak bilinen Vahit Kirişçi’nin toplamda 55 makale ile Ziraat Fakültesi öğrencilerine de hizmet vermektedir. Önceki dönemlerde de ismi sık duyulan bakan Vahit Kirişçi Çiftçi ve tarım alanında yapmış olduğu çalışmalarla da isminden söz ettirir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: