Uzaya Gidecek Türklerde Aranan Özellikler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından yaptığı konuşmada Ulusal Uzay Programı kapsamında belirlenen “Türk Uzay Gezgini ve Bilim Misyonuna’’ başladıklarını duyurdu. Bu misyon sayesinde Türk vatandaşı bir birey de uzaya gidebilme imkânı bulacak. Uzaya gönderilecek Türk uzay yolcularında aranacak kriterler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Uzay Ajansı tarafından açıklandı.

Cumhuriyetin 100. yılında uzaya gidecek Türk yolcunun; 45 yaşının altında olması, çok iyi derecede İngilizce bilmesi ve İstanbul’daki eğitim ve tıp fakültelerinden birinden lisans diplomasına sahip olması gereklidir. Aynı zamanda mühendislik, fen bilimleri alanlarından mezun olma şartı da belirtilmiştir. Başvuru yapacak adayların boylarının 149,5 cm ile 190,5 cm arasında, 43 kilo ile 110 kilo arasında, tansiyon değerlerinin ise 155/95’in altında olması gerektiği belirtilmiştir.

Uzaya Gidecek Türklerde Sağlık Kriter Şartları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Uzay Ajansı  başvuru yapacak adayların; doğal olarak veya gözlük-kontakt lens ile düzeltme sonrası her iki gözde %100 görme keskinliğine sahip olması, renk görme bozukluğu olmaması, protez olmaması, vücudunda platin-vida olmaması ve hareket açıklığının normal olması gerektiğini belirtir.

Bunların yanı sıra; Kronik kardiyovasküler hastalık, panik bozukluk, anksiyete bozukluğu, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uykusuzluk ya da başka herhangi bir ciddi kişilik bozukluğu, alkol, uyuşturucu-uyarıcı ya da uyuşturucu bağımlılığı olmayan, tüm eklemler için işlevsellik, hız, kaza, kalabalık, boğulma, dağınıklık, yalnızlık, kapalı alan korkusunun olmaması, epilepsi, tremor, MS (multipl skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıklarının olmaması şartı vardır.

Uzaya Gidecek Türkler Mülakat Girecek

İlk başvuru aşamasını geçen Uzaya gidecek Türk adayların, bir sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için sınavlara girmeleri gerekecektir. İngilizce dil becerileri için mülakata alınacaklardır. Mülakata çağrılacak adaylar detaylı bir değerlendirme sürecine tabi tutularak kimlerin gideceği ona göre belirlenecektir. Mülakat öncesi veya sonrasında uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklardır.

Tüm bu aşamalar sonucunda seçilen 2 aday 10 yıl süreyle TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecektir. Bu iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonuna inen ilk Türk olacaktır. Süreçle ilgili tüm gelişmeler ve duyurular atuzuna.gov.tr adresinde yer almaktadır. 23 Haziran 2022’de saat 20.23’te sona erecek olan başvuruların ‘uzaya.gov.tr’ adresi üzerinden yapılacağı belirtilmiştir. Aranan kriterlere uygun adaylardan ek bilgi, belge ve doğrulama gibi talepler istenecektir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: