Ümit Özdağ Kimdir?

Zafer Partisi’nin kurucusu olarak bilinen Ümit Özdağ, 3 Mart 1961’de babası Muzaffer Özdağ’ın görevi sebebiyle gittiği Tokyo’da doğmuştur. Türk siyasal bilimler profesörü, siyasetçi ve yazar olarak bilinen Ümit Özdağ, aslen Kumuk kökenlidir. Burçin Özdağ ile bir evlilik yapmış ve şu an bekar olan Ümit Özdağ’ın Burçin Özdağ ile olan evliliğinden Alp adında bir çocuğu vardır. Ümit Özdağ’ın ailesi ve hayatı ile ilgili olarak babasının, 27 Mayıs Darbesi’nde görev alan Milli Birlik Komitesi Üyesi Kurmay Yüzbaşı Muzaffer Özdağ; annesi Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilk kadın kolları başkanı Gönül Özdağ olduğu bilinmektedir.

Ümit Özdağ Eğitim Hayatı ve Akademik Çalışmaları

Ümit Özdağ; ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde almıştır. Lisans eğitimini siyasal bilgiler ve felsefe bölümlerinde, 1980-1986 yılları arasında Münih’te Ludwig Maximilians Üniversitesinde tamamlamıştır. Yüksek lisansını “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Teşkilatı” konusu üzerine yapmıştır. Ümit Özdağ’ın akademik çalışmaları 1986’da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde araştırma görevlisi olarak devam etmiştir.

1994-2004 yılları arasında Avrasya Dosyası adlı dergiyi çıkarmış ve derginin editörlüğünü yapmıştır. 1997-1998 senelerinde ABD’de Baltimore’da Towson Üniversitesinde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırma yapmış ve dersler vermiştir. 1999’da ASAM’ı kurmuştur. 2000 yılında ASAM’a bağlı çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. 2001 yılında profesör olmuştur.

Ümit Özdağ Siyasi Hayatı

Ümit Özdağ’ın siyasetle ilişkisi lise yıllarında başlamıştır. Aktif olarak siyasete katılması ise 2003 yılında gerçekleşmiştir. 2006 yılında MHP genel başkanlığına aday olacağını açıklamış ve bu açıklamasının sonucunda MHP’nin 19 Kasım 2006’da yaptığı 8. Olağanüstü Kongresi öncesinde partiden ihraç edilmiştir. 2010 yılında mahkeme kararı sonucuyla tekrar MHP üyesi olmuştur. 2011 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından MHP’ye davet edilmiş ve 2011 seçimlerinde İstanbul’dan MHP 2. Bölge 4. Sıra adayı olarak gösterilmiştir.

2015 yılında haziran ayında yapılan seçimlerde ise Gaziantep’ten MHP 1. Sıra adayı olarak gösterilmiş ve Gaziantep Milletvekili olarak seçilmiştir. 2015 yılı aralık ayında MHP Genel Başkan yardımcısı olan Ümit Özdağ, görevinden istifa ederek 9 Nisan 2016’da Rize’de yaptığı konuşmayla MHP Genel Başkan adaylığını açıklamıştır. Bu açıklaması sonrasında 20 Ekim 2016’da MHP’den tekrar ihraç edilmiştir. 

Ümit Özdağ’ın siyasi hayatı, 25 Ekim 2017’de kurulan İYİ Parti’nin iki kurucusundan biri olarak devam etmiştir. 2018 seçimlerinde İYİ Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. İYİ Parti’nin kuruluşundaki çizgisinden kayması sonucu 2019 yerel seçimleri sonrası başkanlık divanından istifa etmiştir. İYİ Parti tarafından ihraç edilen Ümit Özdağ, mahkeme kararıyla partiye geri dönmüş; fakat 4 Mart 2021’de istifa etmiştir. Sonrasında Ayyıldız Hareketi’ni kurmuştur. 26 Ağustos 2021 tarihinde, günümüzde aktif olan Zafer Partisi’ni kurmuştur.

Paylaş: