Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Vize bir ülkeye giriş yapabilmek için yapılan başvurular yoluyla, ilgili kişiler tarafından alınan bir tür izindir. Bu izinler belirli süreleri kapsar. Bazı ülkeler izinsiz yani vizesiz hiçbir şekilde yabancı bir ülke vatandaşını ülkeye kabul etmemektedir. Bunun dışında bazı ülkeler ise aldıkları bir kararla vize olmadan belirli bir süre olmak kaydıyla bazı yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerinde bulunmasına ve turizm amaçlı girişine izin vermektedir. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler hakkındaki bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

Vize Nasıl Alınır?

Vize alabilmek için gerekli evrakların toparlanarak, ilgili birimlere başvuru yapılması gerekir. İlk olarak gerekli evrakların hazırlanması gerekir. Bu evraklar; pasaport, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, aile toplum kâğıdı, sağlık sigortası, gelirinizin yeterli olduğuna dair banka hesap dökümü, mesleki durum belgesi, ikametgâh belgesi, evli olanlar için evlilik cüzdanıdır. Seyahat etmek istenilen ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğuna, vize başvuru merkezlerine, havaalanı ve sınır kapılarında bulunan resmi gişelere müracaat ederek vize başvurusu oluşturulur. Vize başvurusu yapılabilmesi için kişinin bizzat kendisinin başvuru yapması da önem taşımaktadır.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebilir?

Bazı ülkeler belirli süreler ile vizesiz girişe izini verir. Bu Ülkeler; Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Bostvana, Brezilya, Chibuti, Ekvador, Fas, Fiji, Guetamala, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Japonya, Karadağ ,Katar, Kırgızistan, Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Lübnan, Makedonya Cumhuriyeti, Malezya, Nepal, Nikaragua, Pakistan, Paraguay, Peru, Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları , Samoa Okyanusya , Sao Tome, Senegal, Seyşeller, Sırbistan, Sierra Leone, Singapur, Solomon Adaları, Suriye, Şili, Tanzanya, Tunus, Ukrayna 90 günlük bir süre zarfı için vizesiz giriş hakkı tanır.

Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Beyaz Rusya , Birleşik Arap Emirlikleri BAE, Brunei, Cook Adaları, Doğu Timor, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Filipinler, Filistin, Esvatini (Svaziland), Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya, Laos, Makao, Maldivler, Mauritius, Meksika, Mısır, Moğolistan, Mozambik, Sri Lanka, Özbekistan, Palau, Niue ülkeleri belirledikleri süreler içerisinde vizesiz giriş sağlar. Ülkelerin istedikleri ekstra belgeler ya da vize süreleri için detaylı bilgi alınması gerekmektedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: