Türkiye’de Ne Zaman Erken Seçim Yapıldı? 

Türkiye zaman zaman erken seçime gitme gereğinde bulunmuştur. Yaşanan siyasi olaylar neticesinde ya da ekonomik sorunlar nedeni ile erken seçim yapma kararı siyasiler tarafından alınmıştır. En son yapılan erken seçim, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hükümete 17 Nisan 2019 da erken seçim çağrısı üzerine gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerçekleştirilen bu erken seçimi AKP yüzde 52 lik oy oranı ile kazanmıştır.

Türkiye tarihinde çok partili hayata geçişten bu yana birçok erken seçim yapılmıştır. 

Türkiye’de Kaç Kez Erken Seçim Yapıldı? 

Toplamda siyaset tarihinde tam 7 defa erken seçim yapılmıştır. Bu seçimler de çeşitli partiler iktidara gelerek, Türkiye’nin kaderine yön vermiştir. İlk erken seçim Demokrat Parti lideri olan Adnan Menderes’in isteği gerçekleşmiş ve seçim bir yıl erkene çekilmiştir. Bu seçimler neticesinde ilk defa CHP dışında bir başka parti iktidara gelmiştir. 

Türkiye’deki Erken Seçimler 

Adnan Menderes başkanlığındaki DP isteği ile 27 Ekim 1957 yılında yapılan seçimde demokrat parti oyların %47.9 alarak seçimi kazanmıştı. Böylece CHP den sonra ilk defa başka bir parti iktidara gelmiştir.

İkinci erken seçim ise  7 Eylül 1987 yasakların kaldırılması için yapılan referandumda evet çıkması nedeni ile erken seçim yapıldı. Referandum sonucunun hayır çıkmasını isteyen Turgut Özal sandıklardan evet çıkınca erken seçime karar verilmiştir. 29 Kasım 1987 de erken seçimde oyların %36,3’ünü alan Ana vatan partisi kazanmıştı.

Diğer erken seçim ANAP partisi 1992 Kasımında yapılacak seçimin daha erken bir tarihte yapılmasına karar verildi. 20 Ekim 1991 yılında yapılan erken seçimlerde DYP yüzde 27 lik oy ile başa geldi.

1995 te TBMM’de güvenoyu alamayan DYP Tansu Çiller ve Deniz Baykal birlik olarak erken seçim kararı almışlardı. 24 Aralık 1995te RP %21,4 oy almıştır.

1999  yılında Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit ile yapılan anlaşma ile bir yıl erken seçim kararı alınarak 18 Nisan 1999 da yapılan seçim DSP oyların %22,2 aldı.

Bir diğer erken seçim ise Devlet Bahçeli’nin 3 Kasım 2002 yılında aldığı karar ile yapıldı. AKP %34,3 ile ilk defa başa geldi.

Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yerin yeni bir cumhurbaşkanı seçilmesi kararı ile 22 Temmuz 2007 de erken seçim yapılarak oyların %46,58 alarak halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: