Süleyman Soylu Kimdir? 

1969 yılında İstanbul’da doğan Süleyman Soylu, İlköğrenimini ve ortaöğrenimini İstanbul’da Gaziosmanpaşa okulunda tamamladı. Plevne Lisesi’nden eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Meslek hayatına 1990 da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) kurumunda başladı. Okul arkadaşlarıyla birlikte 1989 yılında kurdukları şirketle ticaret hayatına atılmıştır. 1995 yılında ise kendi şirket kuran Soylu, siyaset hayatının yanı sıra kurduğu şirket ile ticaret hayatını da sürdürmektedir.  

Süleyman Soylu Siyaset Kariyeri 

Siyaset hayatına ilk defa 1987 yılında giren Süleyman Soylu, Doğru Yol Partisi’nin Gençlik Kollarında görev aldı. 1995’ de Doğru Yol Partisi Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyesi olarak seçilen Süleyman Soylu, kısa bir sürenin ardından 17 Temmuz 1995 tarihinde Doğru Yol Partisi Gaziosmanpaşa ilçe teşkilatının başına getirildi.

İlçe teşkilatının başına geçen Soylu daha 25 yaşında iken ‘’Türkiye’nin en genç ilçe başkanı’’ unvanını aldı. 4 sene ilçe başkanlığı yaptıktan sonra 29 Nisan 1999 tarihinde İstanbul il başkanlık görevi geldi. 2002 ye kadar yani Genel seçimler öncesi milletvekili seçilinceye kadar bu görevini en iyi şekilde yürüttü.

Süleyman Soylu İstanbul Milletvekili olan ve Doğru Yol Partisi kurucusu Tansu Çillerin genç gözdelerinden olmuştur.  

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  

Demokrat Partisi ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altı kalması sonucunda ve Mehmet Ağar’ın istifasından sonra Süleyman Soylu genel başkanlığa seçildi. Yerel Seçimlerde partisi yüzde 4 oy alınca Soylu istifasını vererek kongrede aday olmayacağını açıkladı. Ardından dönemin başkanı ve Ak parti kurucusu Recep Tayip Erdoğan tarafından Süleyman Soylu, siyasete tekrar davet edilmiştir.

5 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen tören ile Soylu resmi olarak Ak partiye katıldı. Adalet ve Kalkınma Parti Genel Başkan yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı gibi birçok alanda görev yaptı. Ak parti İstanbul Milletvekili olarak siyaset hayatını devam ettiren Soylu, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın görevi bırakmasının ardından 2016 Ağustos ayında yeni İçişleri Bakanı olarak görevine başladı. 2016’dan bu yana İçişleri Bakanlığı görevine devam etmektedir.  

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: