Bizimle iletişime geçin

SPOR

Sporun Cinsel Yaşama Etkisi Nedir?

Spor yapmak hem kadınlarda hem de erkeklerde vücudu daha biçimli hale getirmektedir. Bu da kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Vücudundan hoşnut olan kimse kendine güvenir ve kendini daha iyi hisseder. Spor yapan kadın ve erkekler kendilerini spor yapmayan kimselere nazaran daha çekici bulmaktadır. Spor kişinin sosyal yaşamına ve cinsel performansına da olumlu etki etmektedir, sağlığımızda da birçok kriteri dengede tutmaktadır. Hastalık riskini azaltmaktadır.

Sporun kaslara oldukça faydası vardır. Esnek bir kas yapısı için spor yapmak vazgeçilmezdir. Düzenli spor yapan kişilerin kasları güçlenmektedir. Esnek ve sağlıklı kas yapısına sahip olan kimselerin cinsel yaşamı da daha sağlıklı olmaktadır. Yani bu durum kişinin sağlığı kadar cinsel hayatına da olumlu yönde etkilemektedir. Düzenli sporla birlikte esnek kas yapısına sahip olan kişiler günlük hayatlarındaki hareketlerinde de cinsel hayatlarında da spor yapmayanlara nazaran daha rahat hareket etmektedir.

Hormonal olarak bakıldığında ise düzenli spor yapmak kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron hormonunu kayda değer şekilde arttırmaktadır. Düzenli sporla birlikte kasların fazla olması ve kasların daha rahat kontrol edilebilmesi cinsel performansa da direkt etki etmektedir. Bilinenin aksine daha iyi sonuç almak için doping almak cinsel performansı arttırmaz aksine daha da düşürür. Vücuda dışarıdan alınan doping vücudu tembelleştirir alınan maddenin salınımını düşürür veya tamamen bitirir. Bu da kişinin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Yani kişinin hem beden sağlığı, hem cinsel sağlığı, hem de psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Diğer konularda da olduğu gibi bu konuda da doğallıktan uzaklaşmak doğru değildir. Spor kişilerde endorfin hormonunun salgılanmasını arttırır. Aynı şekilde kan dolaşımını ve vücut ısısını da olumlu yönde etkiler Bu da kişinin cinsel yaşamını daha olumlu hale getirir. Spor yapan kişilerin cinsel hayatı spor yapmayan kişilere nazaran daha sağlıklıdır.

Sağlıksız, kötü beslenme, hareketsiz yaşam vb. kişilerin cinsel performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Yanlış beslenme kişinin kaslarına zarar verir. Aynı zamanda vitamin ve minerallerde azalmaya neden olur. Hormonların çalışmasını da olumsuz yönde etkiler. Bu da spor yapmayan kişilerin hem beden sağlığını, hem de cinsel performansını kötü etkiler. Sporun kan dolaşım sistemi ve solunum sistemine etki etmesi kişinin cinsel performansını da iyileştirir.

 

Düzenli Spor, Hormonlar Ve Cinsel Performans

 

Düzenli spor, kişinin hormonlarını ve cinsel yaşamını da düzenler. Egzersizin hormonlara etkisine bakacak olursak:

  • Egzersiz hormonu olarak bilinen iris hormonu spor egzersizi ile salınmaya başlar. Düzenli egzersiz yapan kişilerde iris hormonu da düzenli olarak salınır. Bu da kişiyi spora daha yatkın hale getirir.

 

  • Kadın hormonu olan östrojen hormonunun düzenli salgılanması kişinin meme gelişimi, adet düzenlenmesi ve üreme gelişimini iyileştirir. Spor, baskın hale gelen östrojen canavarıyla kadının vücudunun başa çıkmasını sağlar. Bu sayede meme kanseri riski azalır. Tempolu yürüyüş, yüzme ve benzeri faaliyetler vücuttaki östrojen miktarını dengeler. Düzenli spor yapmak erkeklerde testosteron hormonunun salınımını yükseltir. Bu durum sporun, düzenli egzersiz yapan erkeklerin testosteron hormonlarına olumlu yönde etki etmesini sağlar.
  • İnsan büyüme hormonu olan HGH yağ metabolizmasını düzenler, kemikleri kuvvetlendirir, yaşlanmayı geciktirir. Normal zamanlarda bu hormon uyku sırasında üretilmektedir; ancak yüksek ağırlık çalışması ve benzeri egzersizler sonrasında da bu hormonun salınımı olmaktadır. Bu durum kişinin ilerleyen yaşlarındaki cinsel hayatını da olumlu yönde etkileyecektir.
  • Stres hormonu olan kortizol hepimizin kanında farklı düzeylerde bulunmaktadır. Hafif ve orta şiddetteki egzersizler kortizol seviyesini düşürmektedir. Kortizol seviyesi sağlıklı olan kişilerin cinsel hayatları da sağlıklı olacaktır.

 

İyi Bir Cinsel Hayat İçin Yapılabilecek Spor Egzersizleri

 

Doğru spor egzersizleri yaparak cinsel hayatınızı da olumlu yönde değiştirebilmeniz mümkündür. Hızlı yürüyüş yapmak, bisiklete binmek vs. kalp atış hızını arttırır, sık nefes almayı sağlar. Düzenli yüzmek kişinin ilerleyen yaşlarında da cinsel yaşantısının yaşıtlarına nazaran daha genç düzeyde olmasını sağlar. Kegel egzersizleri vajinusmus prostat ve benzeri rahatsızlıkların önüne geçmekte ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Kegel egzersizleri taban kaslarını güçlendiren basit sıkıştırma bırakma hareketidir. Bu kaslar bağırsak, rahim ve mesaneyi destekler. Bu kasların zayıflaması cinsel problemlere de yol açmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak bu kasları geliştirir. Bu da cinsel hayatı olumlu yönde etkiler.

Kadınlar İçin Kegel Egzersizlerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz:

1- Öncelikle mesanenizin tamamen boş olması gerekmektedir.

2- Ona kadar sayarak pelvik kaslarınızı kasın.

3- On saniye boyunca kaslarınızı gevşetin

4- Günde 3 kez (sabah, öğle, akşam) bu egzersizleri onar kere olacak şekilde tekrarlayın.

Aynı Egzersiz Erkeklerde Aşamalı Olarak Şu Şekilde Yapılmaktadır:

1- Bir iki saniye boyunca pelvik taban kasınızı kasın ve yine bir iki saniye süre boyunca da gevşemesini bekleyin.

2- Kasma gevşetme hareketlerini arka arkaya onar kez tekrar edin.

3- Bu egzersizleri günde üç kez (sabah, öğle, akşam) tekrarlayın.

4- Egzersize alıştıktan sonra ilerleyen dönemlerde kasma zamanını uzatarak üçer saniyeye çıkarabilir ve hareketi yirmi kez tekrar edebilirsiniz.

 

Altı hafta sonrasında, düzenli uyguladığınız bu egzersizler etkisini göstermeye başlamaktadır. Bu egzersizleri uygularken dikkat edilmesi gereken diğer kriterler ise:

* Elinizde ve karnınızda herhangi bir ağrı bulunmamalı

* Hareketleri yaparken göğüs kısmınızı sıkmamanız gerekmektedir. Egzersiz esnasında vücudumuzda sadece pelvik kaslarının çalışıyor olması gerekmektedir.

* Egzersizleri gereğinden fazla yapmak ve gereğinden fazla tekrar etmek kaslarınıza olumlu yönde etki etmez. Bu nedenle söylenen talimatlara uygun olan sayılara özen gösteriniz.

* Bu egzersizlerin yanlış yapılması kaslarda probleme sebep olabilmektedir. Bu nedenle egzersizleri doğru yapmak hem beden sağlığı hem de cinsel sağlık açısından önemlidir.

 

Düzenli Spor Yapmanın Cinsel Yaşama Faydaları

Düzenli spor yapmak kişilerin vücutlarını daha güzel ve çekici bulmasını sağlamaktadır. Bu da psikolojik olarak kendilerini cinsel anlamda daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Aynı şekilde sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan bireylerin vücut sistemleri spor yapmayan insanlara nazaran daha iyi durumda olduğu için cinsel hayatları da spor yapmayanlardan daha iyi düzeydedir. Düzenli spor yapmak hormonları etkilediğinden kişinin cinsel hayatını da olumlu yönde etkiler.

Cinsel hayatı düzenlemek için ayrıca özel spor egzersizleri de yapılabilmektedir. Ancak bu egzersizlerin bilinçli ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hiç bir konuda gereğinden fazlasını yapmak iyi olmadığı gibi gereğinden fazla spor yapmak da cinsellik açısından iyi olmamaktadır. Aynı şekilde spordaki performansı arttırmak için kullanılan yabancı ve kimyasal maddelerin cinsel hayata sağlıklı etkisi olmadığı gibi aksine zarar da verebilmektedir.

Yine yanlış ve tek tip beslenme modeli spor performansını da cinsel performansı da düşürebilmektedir. Dolayısıyla doğru ve doğal beslenme ile birlikte doğru spor egzersizlerinin yapılması beden sağlığı için de, psikoloji için de, cinsel performans için de son derece önemlidir. Gerekli olması durumunda uzman yardımı alarak alanında tecrübeli insanlarla yapılması, yapılırken de son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Doğru bilgiler, doğru yöntemler, düzenli faaliyetler kaliteli bir cinsel hayatı da beraberinde getirmektedir.

Okumaya devam et
Advertisement

SPOR

Galatasaray’ın konuğu Hatayspor

Galatasaray, Süper Lig’in 11. haftasında yarın sahasında Atakaş Hatayspor ile karşı karşıya gelecek.

Galatasaray’ın konuğu Hatayspor

Türk Telekom Stadı’nda saat 19.00’da başlayacak müsabakayı hakem Erkan Özdamar yönetecek.

Galatasaray, Süper Lig’de çıktığı 10 karşılaşmada 6 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet yaşadı. Sarı-kırmızılı takımın 20 puanı bulunuyor.

Atakaş Hatayspor ise ligde oynadığı 7 müsabakada 3 galibiyet, 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet sonucunda 12 puan elde etti.

– Son 5 maçta 13 puan topladı

Galatasaray, Süper Lig’deki son 5 maçının 4’ünü kazanırken, birinde berabere kaldı.

Bu maçlarda Büyükşehir Belediye Erzurumspor, MKE Ankaragücü, Demir Grup Sivasspor ve Çaykur Rizespor’u yenen sarı-kırmızılı takım, Hes Kablo Kayserispor ile berabere kaldı.

Galatasaray, son 5 karşılaşmasında hanesine 13 puan yazdırdı.

– Testleri negatife dönen futbolcular kadroda yer alabilecek

Galatasaray’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testleri negatife dönen 4 futbolcu, maçın kadrosunda yer alabilecek.

Milli maçlar nedeniyle lige verilen arada futbolcular Arda Turan, Ryan Babel, Omar Elabdellaoui, Younes Belhanda ve Okan Kocuk’un Kovid-19 testleri pozitif çıkmıştı.

Beş futbolcunun da testleri negatife dönerken, izolasyon süreçlerini tamamlayan Arda Turan, Babel, Belhanda ve Okan Kocuk, teknik heyetin görev vermesi durumunda maçta forma giyebilecek.

Karantina süresi sona ermeyen Elabdellaoui ise kadroda bulunamayacak.

Ayak bileği burkulduğu için dünkü idmana katılmayan Taylan Antalyalı ile özel program dahilinde çalışan Radamel Falcao ve Marcelo Saracchi’nin durumları ise bugün yapılacak antrenmandan sonra netlik kazanacak.

– Üç futbolcu ceza sınırında

Galatasaray’da Taylan Antalyalı, Younes Belhanda ve Christian Luyindama, Atakaş Hatayspor maçı öncesi sarı kart ceza sınırında bulunuyor.

Bu futbolcular, yarın kart görmeleri durumunda 12. haftayı bay geçecek sarı-kırmızılı ekibin 13. haftada Fatih Karagümrük ile yapacağı maçta forma giyemeyecek.

– Hatayspor ile ilk randevu

Galatasaray, Süper Lig’de Atakaş Hatayspor ile ilk kez karşılaşacak.

Sarı-kırmızılı takım, geçen sezon sonunda lige yükselen Akdeniz temsilcisi ile bu kulvarda ilk maçını yapacak.

Okumaya devam et

SPOR

Paolo Maldini’den Hakan Çalhanoğlu açıklaması

Paolo Maldini, Hakan Çalhanoğlu’nun sözleşmesini uzatmak istediklerini ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Milan, sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Hakan Çalhanoğlu ile müzakerelerini sürdürüyor.Son dönemde ortaya koyduğu performansla dikkatleri üzerine çeken Hakan Çalhanoğlu için teklifler artıyor. İtalyan devi Milan’da teknik heyet sorumlusu olarak görev yapan Paolo Maldini, transfer görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sky Sport Italia’ya konuşan Maldini, performansından memnun oldukları Hakan Çalhanoğlu’nun sözleşmesini uzatmak istediklerini ve görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

UEFA Avrupa Ligi’nde Celtic karşısında 2-0 geriye düşen Milan, sahadan 4-2 galip ayrıldı. 24. dakikada Milan’ın ilk golünü kaydeden Çalhanoğlu, frikikten attığı golle takımını yeniden ayağa kaldırdı.

Dev kulüplerin radarına giren 26 yaşındaki oyuncunun adı İngiliz devi Manchester United ile anılıyordu. Hakan Çalhanoğlu bu sezon Milan forması ile çıktığı 14 maçta 4 gol, 1 asist kaydetti.

 

Okumaya devam et

SPOR

2019 – 2020 Süper Lig’in istatistikleri açıklandı

Ligde 2019-20 sezonunun istatistikleri yayınlandı. En çok gol atan Trabzonsporlu Alexander Sörloth oldu. En çok sarı Ankaragücü, en çok kırmızı kartı Fenerbahçe gördü. Ligde penaltıdan en çok gol atanlar ise Trabzonspor ve Galatasaray

Ligde 2019-20 sezonunun istatistikleri yayınlandı. En çok gol atan Trabzonsporlu Alexander Sörloth oldu. En çok sarı Ankaragücü, en çok kırmızı kartı Fenerbahçe gördü. Ligde penaltıdan en çok gol atanlar ise Trabzonspor ve Galatasaray

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Medipol Başakşehir’in şampiyonlukla bitirdiği 2019-20 Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nun istatistiklerini yayınladı.

TFF Futbol Yönetim Sistemleri Bölümü’nün maç hakem raporlarına dayanarak hazırladığı Süper Lig 2019-2020 Sezonu istatistiklerinde en çok süre alan oyuncu, galibiyet sayıları, gol ve kart sayıları, oyuncu değişiklik sayıları gibi veriler yer alıyor.

Hazırlanan rapora göre Süper Lig’de bu sezon toplam 875 gol atıldı. Söz konusu gollerin 600’ü ayakla atılırken, 139’u kafayla, 115’i de penaltıdan geldi. 21 kez oyuncular kendi kalelerine gol attı.

Süper Lig’de 2019-20 sezonunun gol kralı Alexander Sörloth

Tamamlanan sezonda en çok gol atan futbolcu ise Trabzonspor’un Norveçli yıldızı Alexander Sörloth oldu.

2019-20 sezonunda ligde 34 maçta görev alan Sörloth, 24 kez fileleri havalandırarak gol krallığı yarışında zirvede yer aldı.

Sörloth’un ardından Aytemiz Alanyasporlu Papiss Cisse 22 golle ikinci, Fraport-TAV Antalyasporlu Adis Jahovic 17 golle üçüncü oldu.

Fenerbahçe, 11 kez kırmızı kart görerek Süper Lig’in en hırçın takımı oldu / Fotoğraf: AA

Ankaragücü en çok sarı, Fenerbahçe en çok kırmızı kart gördü

Süper Lig’in 2018-19 sezonunda hakemler bin 385 kez sarı, 98 kez de kırmızı kartına başvurdu.

Ligi 32 puanla son sırada tamamlayarak küme düşen Ankaragücü, oynadığı 34 maçta 88 kez sarı kart görerek bu alanda zirvede yer aldı. Beşiktaş 87 sarı kartla ikinci, 86 kez kart gören Gençlerbirliği üçüncü oldu. Ligde mücadele eden takımlardan en az sarı kartı ise 65 kezle Medipol Başakşehir gördü

Ligin şampiyonluk adayları arasında yer alan ancak üst üste yaşadığı puan kayıplarıyla yarıştan kopan Fenerbahçe, bu sezon en çok kırmızı kart gören ekip oldu

Sarı-lacivertliler, 34 müsabakada 11 kez kırmızı kart görerek bu alanda zirvede yer aldı. Fenerbahçe’nin ardından 9 kartla Kayserispor ikinci, 8 kartla Yeni Malatyaspor üçüncü sırada yer aldı. Ligin en az kırmızı kart gören takımları ise 3’er kezle Alanyaspor, Beşiktaş, Sivasspor, Başakşehir ve Denizlispor olarak listelendi

Galatasaray ligde Trabzonspor’la birlikte en çok penaltıdan gol atan takımlar oldu

En çok penaltı golü Galatasaray ve Trabzonspor’dan

Süper Lig 2019-20 sezonunda penaltıdan en çok gol atan takımlar Galatasaray ve Trabzonspor oldu.

Sarı-kırmızılılar bu sezon attığı 51 golün 11’ini penaltıdan bulurken, bordo-mavililerin 72 golünün 11’i aynı şekilde kaydedildi

Fenerbahçe ve Beşiktaş, 9’ar penaltı golüyle ikinci sırayı paylaşırken, Gaziantep Futkbol Kulübü, 49 golünün 8’ini penaltıdan bularak bu alanda üçüncü oldu.

Okumaya devam et

Trendler