Semra Güzel Kimdir?

Semra Güzel, 1984 yılında Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesinde doğduğu bilinen Türk doktor ve politikacıdır. TBMM’nin 27. Döneminde HDP’nin Diyarbakır Milletvekili olarak görev almıştır.

Semra Güzel’in Hayatı ve Eğitimi

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğan Semra Güzel, aslen Mardin ilinin Derik ilçesinden olan ve Kürt asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Semra Güzel eğitim hayatına ilk olarak Viranşehir’de başlamıştır. İlk, orta ve lise eğitimlerini burada almıştır. Lisans eğitimini Harran Üniversitesi, Tıp Fakültesinde tamamlamıştır.

Mayıs 2009’da DHY kurasıyla Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine atanarak göreve başlamıştır. Kasım 2010’da Mardin Nusaybin’de aile hekimi olarak çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Semra Güzel’in eğitim hayatı, 2012 yılında Diyarbakır Gazi Yaşargil Hastanesinde, Anestezi ve Reanimasyon bölümlerinde devam etmiştir.

Semra Güzel’in Siyasi Hayatı

Siyasetle ilişkisi çok yeni olan Semra Güzel’in siyasi hayatı 2018 yılında gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde, HDP Diyarbakır Milletvekili olarak seçilmesi sonucu aktif olarak başlamıştır. Semra Güzel, parlamentoda görev aldığı süre zarfında genellikle sağlık ve Kürtçe ile ilgili konularda sahip olduğu tedirginliklerini dile getirmiş ve bu konularda çözüm arayışına girmiştir.

PKK üyesi Volkan Bora’nın yakalanması sonucu cep telefonunda yer alan Semra Güzel ile çekilmiş fotoğrafların ele geçirilmesiyle Güzel, önce soruşturma yemiş ardından da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamenin, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi sonucu mahkemeden çıkan kararla 1 Mart 2022’de dokunulmazlığı kaldırılmıştır. Dokunulmazlığı kaldırılarak hakkında yakalama kararı çıkarılan Semra Güzel’in 31 Mayıs’tan sonra yoklamayla açılan birleşimlere katılmaması sonucu, milletvekilliğinin düşürülmesinin yolunu açmıştır.

Semra Güzel’in Tutuklanma Nedeni

Semra Güzel’i tutuklanma aşamasına getiren olaylar, 2017’de Adıyaman’da terör örgütü PKK’ye yönelik hava destekli operasyonda Koçero Meleti kod adlı Volkan Bora’nın ele geçirilmesiyle başlamıştır. Yakalanan Volkan Bora’nın cep telefonunda, HDP Milletvekili Semra Güzel’le çekilmiş fotoğrafın bulunması sonucu Güzel hakkında soruşturma başlatılmış, akabinde 2 ayrı fezleke düzenlenerek 1 Mart 2022’de TBMM Genel Kurulunda dokunulmazlığı kaldırılmıştır. 24 Mart’ta hakkında yakalama kararı çıkartılan Semra Güzel’in tutuklanması, 2 Eylül 2022 tarihinde sahte kimlikle Edirne’ye gitmesi sırasında gerçekleştirilmiştir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: