Sedef Kabaş Neden Tutuklandı?

Gazeteci Sedef Kabaş, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söylediği sözlerle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla polis tarafından tutuklandı. Geceyi İstanbul Polis Karakolu’nda Vatan Caddesi’nde geçiren Kabaş, burada yargılanmasının ardından saat öğlen 2 sıralarında adliyeye sevk edildi.

Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen Kabaş, gazetecilere “Açıklama yapar mısınız?” diye sordu. Kabaş daha sonra İstanbul mahkemesine çıkarıldı. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Sedef Kabaş, “Cumhurbaşkanına Hakaretten” tutuklandı. Sedef Kabaş, mahkemedeki davasının tamamlanmasının ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

Orijinal Kelime Bir Projedir


Sedef Kabaş’ın Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki ifadesi ve tutuklanma gerekçeleri ortaya çıktı. İddia makamına verdiği ifadeyi yineleyen Kabaş, “Aslı söz bir atasözüdür. Ben de orijinal kelimeyi değiştirdim. Buradan da anlaşılacağı üzere incitmek istemiyorum. Demek istediğim toplumu kucaklayan ve birleştiren bir tarz olmalıdır. Bunu vurgulamak istedim. Suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmamı talep ediyorum.”

Neden Tutuklandı?


Görevli hakimin çıkardığı tutuklama emrini gerekçelendiren Kabaş, şunları söyledi; Fiilin hakkı ve cezanın infazı birlikte değerlendirildiğinde, sanığın kendisine karşı suçu işlediğine dair acil bir şüphe vardır. “Kaçma ve saklanma riski yüksek” Tutuklama emrinin devamında şunlar belirtilmektedir. Dolayısıyla kanunda bu aşamada adli kontrol şartının uygulanmasının yetersiz olduğu belirtiliyor ve tutukluluk buna göre ölçülüyor.” Şüpheli, “Cumhurbaşkanına Hakaret “ten suçlandı.


Bu Suçu Yakalamak İmkânsız


Sedef Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz şunları söyledi; Tutuklama nedeni son derece belirsizdir. Vedat Şorli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre ne Sedef Kabaş ne de başkası Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanamaz.

Ancak mahkeme, AİHM’i ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımadığını ileri sürerek bugün aynı tutuklama emrini çıkardı. Kaçma, delillerin yok edilmesi veya kaçma şüphesi olmadan tutuklanması hukuk adına çok ciddi bir yüz karasıdır. Bu çok ciddi bir hatadır. Bu oldukça garip bir durumdur.
Umarım yargı bu hatadan bir an önce döner ve Sedef Kabaş özgürlüğüne kavuşur. Aksi takdirde Türkiye’de herkesin düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü vardır. Bunun tersinin olmasını çok şiddetli bir şekilde kınıyoruz herkesin görüşüne saygı duyulmalı biran önce serbest kalmalıdır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: