Sedef Kabaş Kimdir?

Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu, 1997’den bu yana çeşitli televizyon kanallarında hazırlayıp sunduğu haber programları ve söyleşileriyle tanınan Türk gazetecisi, haber sunucusu, televizyon programcısı, iletim ve siyaset bilimci, eğitmen ve danışmandır.

Sedef Kabaş’ın Hayatı ve Eğitimi

Sedef Kabaş, 8 Aralık 1968 yılında çiftçi bir ailenin kızı olarak Londra’da dünyaya gelmiştir. Annesi, Mualla Kabaş; babası, Mehmet Kabaş olarak bilinmektedir. Sedef Kabaş’ın eğitimi ile ilgili olarak ilk ve ortaokul bilgileri bilinmemekle birlikte lise öğrenimini Özel Dost Lisesi’nde tamamladığı bilinmektedir. Kabaş, lisans eğitimini 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır.

Lisans eğitimi sonrası Fulbright Bursu alan ve ABD’ye giden Sedef Kabaş, Boston Üniversitesinde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans yapmıştır. Doktorasını ise 2006 yılında Marmara Üniversitesi, Genel Gazetecilik bölümünde yazdığı “Dünya ve Türk Basınında, Röportaj ve Söyleşi Geleneği” adlı tez ile tamamlamıştır. Sedef Kabaş, 27 Haziran 2009’da Rıdvan Yirmibeşoğlu ile evlenmiştir. Kabaş’ın bu evliliğinden 2010 yılında Yavuz adında bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Sedef Kabaş’ın Çalışma Hayatı

Sedef Kabaş, çalışma hayatına 1992 yılında kurucu ekibinde yer aldığı Power FM radyosunda başlamıştır. Burada hazırladığı haber bültenlerini sunmuştur. 1995-1997 yıllarında Atlanta’da CNN International’da bu kurumda çalışan ilk Türk gazeteci olarak görev yapmıştır. 1997’den sonra Türkiye’de NTV, ATV, TV 8, SKY adlı kanallarda televizyon programı hazırlamıştır.

Sedef Karabaş 2001-2011 yılları arasında İstanbul Akademi, Pera İstanbul, Bahçeşehir Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesinde eğitim aldığı alanlarla ilgili olarak dersler vermiştir. Verdiği ders içerikleri; Medya İlişkileri, Diksiyon, Etkili Ses ve Beden Dili, Sunum Becerileri, Röportaj Teknikleri ve Etkili Yazım” konularından oluşmaktadır. 2007 yılında “Sedef Kabaş Eğitim, Koçluk ve Danışmanlık” şirketini kuran Sedef Kabaş’ın çalışma hayatı burada devam etmektedir. Kurduğu şirkette üst düzey yöneticiler için iletişim koçluğu yaparak, şirketlere iletişim ve medya alanında çeşitli dersler vermektedir.

Sedef Kabaş’ın Tutuklanma Nedeni

Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 22 Ocak 2022’de tutuklanmıştı. O zamanlar ülkede epey gündem yaratan Sedef Kabaş’ın tutuklanma nedeni herkes tarafından merak edilir olmuştur. Sedef Kabaş; 21 Ocak 2022’de katıldığı ve Tele 1’de Uğur Dündar’ın moderatörlüğünde yayınlanan Halk Arenası programında konuşmuştur. Tutuklanmasına sebep olan sözleri de bu programda dile getirmiştir. Sedef Kabaş, bu sözleri üzerine 11 Mart 2022’de 2 yıl 4 ay hapis cezası almış ve tahliye olmuştur.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: