Sami Kohen Kimdir?

Sami Kohen, 20 Nisan 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Kendisi gazeteci Albert Kohen’in oğludur. Sami Kohen babasının 1939-1949 yılları arasında çıkarttığı ve Latince ve Fransızca olarak iki farklı dilde yazılan “La Boz de Türkiye” (Türkiye’nin Sesi) isimli gazeteyi babasının ölümünden sonra Türkçe dil formunda hem “Türkiye’nin Sesi” hem de “Haftanın Sesi” isimleri ile yayınladı.

Kohen, Yeni İstanbul, Tan ve İstanbul Ekspres gibi gazetelerde de çalıştı. Bunlardan sonra 1954’te o dönemde yeni kurulan Milliyet Gazetesi’ne geçiş yaptı. Buradaki görevi ise Dış Haberler müdürü idi. Yıllarca burada ekip arkadaşlarını yönlendirdi, süreci çekip çevirdi. Önemli uluslararası olaylarını yerinde takip etti, süreçte çok fazla röportaj ve makale kaydetti. Bütün bu çalışmaları neticesinde de Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere pek çok yabancı kurum ve kuruluş tarafından ödüle layık görüldü.

Muhabirlik Süreci

Sami Kohen, gazeteciliğin dışında birbirinden farklı yabancı gazetede de muhabirlik görevini yürüttü. Bu gazeteleri: Newsweek, The Guardian, The Washington Post, The Economist, Christian Science Monitor şeklinde sıralayabiliriz. Türkiye muhabirliğini de yürüten Kohen, ülkemizle ilgili yazmış olduğu yazıları İsveç, Japonya, Hindistan, Meksika ve pek çok ülkede yayınlandı.

Kurucusu Olduğu Kuruluşlar

Kohen, bunların yanında ‘Global İlişkiler Forumu’ ve ‘Bahçeşehir Üniversitesi’nin ABD Türkiye Araştırma Merkezi’ başta olmak üzere birçok önemli kurum ve kuruluşun da öncüsü konumunda olan bir isimdir. 

Ayrıca 12 Ekim 2020’de Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu tarafından ‘Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü’nü aldı. 

Milliyet Gazetesi‘nde köşe yazarlığı görevini yürüten Sami Kohen; aynı zamanda ABD’de yayınlanan “Christian Science Monitor” ve ”New York Times‘ isimli gazetelerde de makaleler yazıp yayınlıyordu. 1954’ten günümüze diğer görevlerini yürütürken de devamlı Milliyet Gazetesi’nde yazarlık yaptı.

Gazetecilik Dönemi

Kendisinin gazetecilik döneminin tamamı, Özer Yelçe tarafından 2007’de ”Sami Kohen Dünyanın Yazısı” ismi ile bir kitap olarak yayınlandı. Kendisi, gazetecilik sürecini aynı kurumda devam ettiren, en uzun süre hizmet eden yazarlardan biridir.

Sami Kohen, 18 Ekim 2021 tarihinde 93 yaşında, İstanbul’da yaşamını yitirdi. 93 yaşında vefat eden Kohen’in cenazesi Ulus Musevi Mezarlığı’na defnedildi.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: