Bizimle iletişime geçin

Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracında yer alan numune getirme kapsülü, sanatçının yaptığı bu tasvirde Ryugu asteroitinden aldığı parçaları Dünya’ya getiriyor. İnişin 6 Aralık 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Japon bir uzay aracının geçen yıl topladığı saf asteroit maddeleri, eğer her şey istendiği gibi giderse beş aydan kısa bir süre içerisinde Dünya’ya gelecek.

Dünya’nın yakınında yer alan ve Japonya’nın Hayabusa2 araştırma aracının ulaştığı 900 metre genişliğindeki Ryugu asteroitine ait örnekler, dün yapılan açıklamaya göre 6 Aralık’ta Güney Avustralya’nın kırsal bir bölgesine inecek.

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ile Avustralya Uzay Ajansı’nın dün yaptığı ortak bir açıklamaya göre JAXA, Denizötesi Fırlatılan Uzay Nesnesinin İade Ruhsatı (AROLSO) için başvuru yapmış ve her iki ajans da şu an bunu onaylama sürecinde. Başvuru, 1998 yılında yürürlüğe giren Avustralya Uzay Faaliyetleri Yasası dahilinde kabul edilecek.

Mike Wall/Space

BİLİM

Venüs’te Mikrobiyal Yaşam mı Var?

Dünya üzerindeki yaşama dair bildiklerimize bakıldığında Venüs, Güneş Sistemi’nde canlı bulmak için bakacağınız son yerlerden olurdu. Fakat bilim insanlarından oluşan uluslararası bir araştırma takımı, bugün Nature Astronomy bülteninde yayımlanan ve belki de biyolojik bir işaret niteliği taşıyabilecek bir keşif gerçekleştirmişler.

Okumaya devam et

BİLİM

Hangi Renk Astronot Kıyafeti Hangi Amaç İçin Kullanılıyor ?

NASA astronotlarının giydiği kıyafetlerin renkleri ve şekilleri birbirinden farklıdır. Bu renklerin hepsinin bir amacı var.

 

Okumaya devam et

BİLİM

Bilim, 100 milyon yıldır deniz dibinde uyuyan mikropları canlandırdı

Bilim insanları 100 milyon yıldan uzun bir süredir denizin dibinde uyku halinde olan mikropları başarıyla canlandırdıklarını açıkladı.

Mikroplar Güney Pasifik’de denizin dibinden çıktı.

Küçük organizmalar, Güney Pasifik’de denizin dibinde, besin açısından zayıf ve ama hayatta tutacak kaçar oksijen içeren tortu katmanlarında uyku durumundaydı.

Araştırma Japonya Deniz-Yeryüzü Bilim ve Teknoloji Ajansı öncülüğündeki ekip tarafından hayata geçti.

Araştırma, yeryüzünde az oksijen ve besinle on milyonlarca yıl var olabilen bazı ilkel türlere ilişkin de önemli bilgiler veriyor.

Bilim insanları Güney Pasifik deniz yatağındaki 100 milyondan uzun süredir var olan tortu katmanlarını inceledi.

Araştırmacılar, neredeyse bütün bir çağ boyunca uyku halinde kalan mikropları uyandırmak için örnekleri kuluçkaya yatırdı ve mikropları canlandırabildi.

Japon bilim insanlarının öncülüğünde araştırmaları yürüten ekip, buldukları hemen hemen tüm mikropları canlandırabilmelerinin kendileri için de şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Mikroplar yer yüzündeki en basit organizmalar arasında yer alıyor ve denizaltında oksijen bulunmayan hava boşlukları gibi olağan dışı çevre koşullarında yaşayabiliyor. Daha gelişmiş mikroplar ise bu ortamlarda da hayatta kalamıyor.

‘HATA YAPTIK SANDIM’

Araştırmanın başyazarlarından Yuki Morono, “Mikropları bulduğumda önce bulgulardan şüphelendim, bir hata ya da deneyin başarısız olması sonucu ortaya çıktıklarını düşündüm” dedi.

AFP haber ajansına konuşan Morono, “Deniz altındaki biyosferdeki organizmalar için yaş sınırı olmadığını biliyoruz” diye ekledi.

URI Okyanus Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmaya katılan Profesör Steven D’Hondt, mikropların deniz yatağında delinen en eski tortu katmanından çıktıklarını söyledi.

D’Hondt, “Deldiğimiz en eski tortu katmanı aynı zamanda en az besine sahip katman, hala canlı organizmalar var ve uyanıp büyüyüp çoğalabilirler” dedi.

Morono da, tortulardaki oksijenin, mikroplar için hiçbir enerji harcamadan milyonlarca yıl canlı kalabilmelerini sağladığını ifade etti.

Morono, araştırmanın yeryüzündeki en basit canlı yapılarının hayatta kalabilme yeteneklerine işaret ettiğini söyledi ve “Bizim aksimize, mikroplar bölünerek çoğalıyor dolayısıyla belirli bir ömürleri yok” dedi.

Okumaya devam et

Trendler