Rusya ve Ukrayna Savaşı Neden Başladı?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri Rusya ve Ukrayna savaşı neden başladı sorudur. Rusya ile Ukrayna savaşı tarihi aslında Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Sorunlu ama ortak tarihleri nedeniyle Putin, iki ülkeyi sıklıkla “tek millet” olarak tanımlıyordu. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim yıllar öncesine dayanıyor.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya, Ukrayna ve Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu kuruldu. Ukrayna Rusya’ndan ayrıldıktan sonra Rusya ile yakın ilişkiler kurarken aynı zamanda Batı ile yakın ilişkilerini de sürdürdü. Yıllar içerisinde Rusya bu durumu kendisine tehdit olarak görmeye başladı. 

Rusya İle Ukrayna Savaşı Dünden Bugüne

1991’de Sovyetler Birliği’nden sonra Rusya, Ukrayna ve Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu’nu kurdu. Rusya’nın bu ittifakla amacı hem nüfuzunu korumak hem de ülkeleri ucuz doğalgaz kaynaklarıyla kendisine bağlamaktı. Ancak Belarus, Moskova ile yakın bir ittifak kurarken, Ukrayna giderek Batı’ya döndü. Rusya ve Ukrayna krizi bir süredir gündemdedir. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiyle ilgili söylemler sürerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta özel bir askeri operasyon başlattıklarını duyurarak savaşı resmen başlattı.

Rusya Ukrayna krizi için ilk adım 2 Kasım 2021’de atıldı. Siyasi haberler üreten uluslararası basın kuruluşu Politico, Rus ordusunun Ukrayna sınırında buluşmasının uydu görüntülerini yayınladı. 18 Kasım 2021’de yayınlanan uydu görüntülerinin ardından Putin bir adım attı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı cumhurbaşkanlarının uzun bir toplantısında ciddi ve uzun vadeli güvenlik garantileri talep etti.

Rusya ve Ukrayna’daki krizindeki gelişmeleri ABD istihbarat servisinin açıklaması izledi. ABD istihbaratı, Rusya’nın 170 bin askerle Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunacağını bildirdi. Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde operasyon başlattı. Putin, Ukraynalı askerlere “derhal silahlarını bırakıp evlerine dönmeleri” çağrısında bulunsa da askerler geri dönmedi. Öte yandan Ukrayna’nın başkenti Kiev’de patlamalar ve sirenler duyuldu. CNN, Belarus askerlerinin de Rusya ile güçlerini birleştirdiğini ve Belarus sınırından Ukrayna’ya girmekte olduğunu bildirdi.

KİEV’de Gergin Bekleyiş Sürmeye Devam Ediyor

Yaşanan son gelişimleler ışığında Ukrayna halkının barikatlar kurarak ve hendekler kazarak düşmanı beklediği belirtilirken, tanklardaki Rus birliklerinin her an Ukrayna’nın başkenti Kiev’e girebileceği kaydedil. Rus tanklarının girmesini önlemek için şehrin şantiyesinde dev hendekler kazıldı. İnşaatçılar ve yerel sakinler, Rus birlikleriyle bir çatışmaya hazırlanmak için dikenli tel barikatlar kurmak için hararetle çalışıyorlar. Sıcak bölgeler oluşmuş olsa bile aktif bir Rusya ile Ukrayna savaşı şuan için bulunmamaktadır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: