Rusya Ukrayna’dan Ne İstiyor?

Rusya ve Ukrayna arasında oldukça eski tarihlere dayanan bir gerilim mevcuttur. Bu gerilim 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ile artmaya başlamıştır. Ukrayna’nın bu süreç içerisinde batılı ülkelere iyice yakınlaşması Avrupa Birliğine ve NATO’ya girmeye yönelik adımlar atmaya başlaması da gerilimin giderek artmasının nedenleri arasında gösterilmeye başladı.

Rusya Ukrayna Krizi; Sebebi ve Nasıl Başladı?

Rusya ile Ukrayna arasında süregelen anlaşmazlıkların tarihçesi son derece eskidir. Ortaçağ’a kadar giden krizin pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak bu krizlerin üstesinden bir şekilde gelinmiştir.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile Belarus ve Ukrayna gibi pek çok devlet bağımsızlığını ilan etti. Rusya, Sovyetlerden ayrılan bu ülkeler üzerindeki nüfuzunu devam ettirmek amacı ile, Belarus ve Ukrayna ile Bağızsız Devletler Topluluğu adında bir birlik kurdu. Belarus, Rusya ile yakın ilişki içerisine girerken Ukrayna ise batı yanlısı politikalar izlemeye başladı ve ilişkiler tekrardan gerilmeye başladı.

2013 Olayları

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği ortaklık anlaşmasını imzalamayı reddetmesi ile ülkede ayaklanmalar yaşanmaya başlandı.

Rusya yanlısı olan Yanukoviç yanlıları da karşı ayaklanma başlattı. Yaşanan olaylar neticesinde yüzlerce kişi öldü ve Yanukoviç iktidardan indirildi.

Kırım İşgali ve Donbass Ayaklanmaları

Gerilen ilişkiler neticesinde 2014 yılında Rusya Kırım’ı ilhak ederek, burada refanduma gidilmesini sağladı ve refandurum sonucuna göre Kırım’ın Rusya’ya katıldığını açıkladı. Ayrıca Rusya sınırına yakın olan Donetsk ve Lugansk bölgeleri (Donbass)’nde Rusya yanlısı gösteriler başladı ve merkezi hükümet ile ayrılıkçılar arasında çatışmalar yaşanmaya başladı. Yaşanan çatışmalarda sivillerde dahil olmak üzere binlerce kişi öldü. Oldukça büyük zarar gören Donbass bölgesi Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri bağımsızlığını ilan etti.

Yaşanan olaylar neticesinde iki ülke savaşa sürüklenmiştir. İki taraftanda binlerce kişinin öldüğü savaşta Ukrayna mevcut topraklarının yüzde onbeşlik kısmını kaybetti. Halen devam eden savaşta şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır.

İki ülke arasında yapılan müzakereler sonuçsuz kalmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise Ukrayna işgal edilen topraklardan Rusya’nın çekilmesini istemektedir. Rusya ise alınan bölgelerde refarandum yapıldığını ve halkın Rusya’ya bağlanmak istediğini belirterek bu öneriyi reddetmektedir. Ayrıca Rusya Ukrayna’nın AB ya da NATO gibi kuruluşlara üye olmamasını tarafsız kalma statüsünü devam ettirmesini de istemektedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: