Rusya Ukrayna Savaşında Tarafların Asker Sayıları

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Cumhuriyeti’nin olası Ukrayna Cumhuriyeti işgali için bu haftayı işaret ederken, Ukrayna Cumhuriyeti ordusu ülkesini savunmaya hazır olduğunu, Rusya cumhuriyeti ise kuvvetli bir ordunun yanında nükleer silahlara sahip olduğunu vurguluyor.

Rusya cumhuriyeti ve Ukrayna’daki açık kaynakların yanında dünya ülkelerinin askeri kuvvetlerine dair analitik veri tabanları hazırlayan Global Firepower Kuruluşu (GFP) verilerine göre Rusya cumhuriyeti ve Ukrayna Cumhuriyeti ordularının mevcut potansiyelleri gözler önüne serildi.
Askeri analistler, Ukrayna Cumhuriyeti ordusunun 2014’e nazaran daha kuvvetli ve hazırlıklı olduğu görüşünde birleşirken, Rus askeri envanterinin genişliği ise dikkat çekiyor.

  • Ukrayna’nın askeri harcamalarının gayrisafi yurt içi hâsılasına oranı 2021’de 5,9 milyar Amerikan dolarıyla %4,1 seviyesinde gerçekleşti.
  • Rusya Cumhuriyeti’nin ise ordusu için yaptığı harcamaların 2021’de gayrisafi yurt içi hâsılasına oranı 61,7 milyar Amerikan dolarıyla %4,3 seviyesindeydi.

Rusya Cumhuriyeti’nin Hava ve Karada Mühim Üstünlüğü Var

Rusya Cumhuriyeti ordusunun, 850.000 faal askeri personeli, 250.000 rezerv personeli ve 200 bin de paramiliter gücü bulunurken, Ukrayna Cumhuriyeti ordusunun 250.000 faal askeri personeli, 250.000 rezerv personeli ve elli bin de paramiliter gücü vardır. Kara güçleri manasında da Rusya cumhuriyeti 12 bin 420 tank, otuz bin 122 zırhlı araç, altı bin 574 kundağı motorlu topçu, 7 bin 571 çekili topçu ve üç bin 391 mobil roketatar ile Ukrayna’ya karşı üstünlüğe sahiptir.

Rus hava güçlerinde 772 savaş uçağı, 739 saldırı uçağı ve iki binden fazla helikopter bulunurken, Ukrayna’ya ait 69 savaş uçağı, yirmi dokuz saldırı uçağı ve aşağı yukarı 60 helikopter vardır. Rusya cumhuriyeti, bir uçak gemisi, 15 muhrip, 70 denizaltı ve 11 firkateynle, muhrip ya da denizaltısı olmayan, yalnızca bir firkateyne sahip Ukrayna’ya karşı bu alanda da avantaj kuruyor. Rus yetkililerin vurguladığı mühim bir unsur da sahip oldukları nükleer başlık rakamlarıdır. Rus nükleer cephaneliğinde, 1600 adedi balistik füze ve taktiksel bombardıman uçaklarına yerleştirilmek üzere dört bin 490 savaş başlığı olduğu tahmin ediliyor.

İşgal Tartışması

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya cumhuriyeti arasında işgal tartışması yaşanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Rusya Cumhuriyeti’nin “Çin Olimpiyatları” bitmeden Ukrayna’yı işgale başlayabileceğini dile getirmişti. Rusya cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise mevzu bahis iddialara reaksiyon göstererek Rusya Cumhuriyeti’nin güvenlik garantileri konusundaki haklı isteklerini itibarsızlaştırmak için Moskova’ya karşı koordineli enformasyon saldırısı gerçekleştiriliyor ifadesini kullanmıştı.

Rusya cumhuriyeti Devlet Başkanı Vladimir Putin de 12 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmede muhatabına, Ukrayna’yı işgal konusunda bile neden daha önceden yalan bilgi verdiğini anlamadığını dile getirmişti.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: