Rusya Ukrayna Savaşında Kaç Kişi Öldü?

Ukrayna 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılıp, özerkliğini ilan etmişti. Ancak devlet uzunca bir süre Rusya yanlısı kişiler tarafından yönetildi. Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna‘nın dâhil olduğu bir savaş başlamıştır ve hala sürmektedir. Bu savaş 2014 yılında başlarken 2022 yılında iyice artmıştır. İlk olarak Ukrayna ‘ya Rusya saldırmıştır.

Hâlihazırda devam eden savaş Ukrayna‘nın yapmış olduğu son açıklamaya göre; savaşta şimdiye kadar ölen Rus askeri sayısı yaklaşık 32 bin olarak güncelledi.  Ukrayna da ise 13 bin sivilin öldüğü gelen bilgiler arasında yer alıyor. Mülteci sayısı ise oldukça şaşırtıcıdır. Avrupa’ya ve Dünya’nın birçok ülkesine yaklaşık olarak 6 ,4 milyondan fazla kişi göç etti. Rusya ile Ukrayna arasında soğuk savaş aslında sadece 2014 yılı esaslı değildir. 

Ukrayna Rusya Savaşı Nedenleri

Hiçbir savaşta nedeni ne olursa olsun masum halkın yıpranması kabul edilemez. Asırlardır Dünya üzerinde savaşlar devam etmektedir. Savaşların ilk nedeni genel manada coğrafi konumdur. Ukrayna Rusya savaşının nedenleri;

  • Kırım Sorunu; Şubat – Mart 2014 yılında Rusya tarafından Kırım geçici olarak işgal edilmesi
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘in Ukrayna ‘da yer alan Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini bağımsız olarak tanıdığının açıklaması ( iç işlerine karışması)
  • En sonunda halk ikiye bölündü bir taraf Rus yanlısı olurken diğer taraf Ukrayna özerkliğine yöneldi. Aslında Belarus, Ukrayna Sovyetler Birliğinden ayrılınca sorunun kaynağı burada başlamıştır.

Rusya Ukrayna Savaşın Son Durumu

Savaş her ne kadar devam etse de savaşta ölenler açısından bakıldığında iki ülkede savaşı kazanamamıştı. Toprak kazandığı söyleyen Rusya bunun için 10 binlerce asker kaybetmiştir.  Rusya Ukrayna savaşın son durumu için bakıldığında; Ukrayna Kırım da bulunan Kerç Köprüsü nü patlatarak Rusya ya gözdağı vermiştir. İki devlet arasındaki savaş hala sürüyor. Savaşta ölenlerin yanı sıra Ukrayna’da birçok maddi zarar da meydana geldi. Bunlardan bazıları ise şöyledir;

  • Fabrika ve Tesisler
  • Barınma Yerleri
  • Eğitim ve Kültürel Binalar
  • Sağlık ve birçok Kamu Kuruluşları
  • Havaalanı, demiryolları ve limanlar
  • Askeri Tesisler

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: