Rasim Özdenören Kimdir?

Rasim Özdenören; Türk romancı, hikâye ve deneme yazarıdır. 1940 yılında Maraş’ta doğmuştur. Yazar ve şair Alaeddin Özdenören ile ikiz kardeştir. Rasim Özdenören, eğitim hayatına 1947 yılında Kahramanmaraş’ta bulunan Sakarya İlkokulu’nda başlamıştır. Babasının tayininin çıkması sebebiyle Malatya’ya taşınarak ilkokulu burada tamamlamıştır. Malatya’da başladığı ortaokulu ise yine babasının tayini nedeniyle Tunceli’de tamamlamıştır.

Daha sonra babasının emekli olmasıyla birlikte Maraş’a dönerek liseyi orada bitirmiştir. Üniversite eğitimini İstanbul’da almıştır. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak görev yapmıştır. 1975’te Kültür Bakanlığı’nda müşavirlik yapmıştır. Aynı bakanlıkta müfettiş olarak da görev almıştır. 1971 yılında Ayşe Çalkaya ile evlenmiştir. İki çocuk babasıdır. Rasim Özdenören’in ölüm tarihi 23 Temmuz 2022’dir. 

Edebi Kişiliği

Lise yıllarında içinde bulunduğu arkadaş grubu, Rasim Özdenören’in edebi kişiliğinin temellerinin oluşmasını sağlamıştır. O yıllarda hikayeler yazarak dergilere göndermiştir. Arkadaş grubunun yanı sıra 1962’lerde tanıştığı Sezai Karakoç da edebi kimliğinin şekillenmesinde etkili olmuştur.

İlk kitabı olan Hastalar ve Işıklar’ı 1967’de çıkarmıştır. İlk kitabında dahi kendine özgü bir hikayeci olduğunu göstermiştir. Türk edebiyatında kendini göstermeye başladığı dönemde etkisini artıran varoluşçu yazarların ve Batılı tarzın yerine hikayelerini Anadolu’ya dair izlenimlerinden yola çıkarak oluşturmuştur. İslami bir yazar olarak tanınmıştır. Ancak okuyucuya kendi inançlarını dayatmamış, iletmek istediği mesajları akışı bozmadan dile getirmiştir.  Rasim Özdenören, Türk edebiyatında genellikle Cahit Zarifoğlu, Alaeddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Akif İnan, Ali Kutlay ve Nuri Pakdil ile, Yedi Güzel Adam’dan biri olarak anılmaktadır.

Rasim Özdenören’in Eserleri

Rasim Özdenören’in kitapları; hikâye, deneme ve roman türlerinden oluşmaktadır. Rasim Özdenören’in hikayeleri; Hastalar ve Işıklar, Çözülme, Çok Sesli Bir Ölüm, Çarpılmışlar ve Denize Açılan Kapı kitaplarında toplanmıştır. Roman türünde yazdığı ve 1979’da yayınlanan Gül Yetiştiren Adam isimli kitabı, kendisinin de aynı isimle anılmasına neden olmuştur. Yazar ayrıca Yeniden İnanmak, Müslümanca Yaşamak, Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Çapraz İilişkiler, İpin Ucu, Hadislerin Işığında Hz. Muhammed, Yaşadığımız Günler, Edebiyat ve Hayat isimli deneme kitapları da kaleme almıştır. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: