Putin Kimdir?

7 Ekim 1952 tarihli Rusya doğumlu olup Rusya’nın şu anki başkanı olan Rus politikacı ve aynı zamanda eski istihbarat görevlisidir.

Görev Süreleri ve Rütbeleri

Vladimir Putin aynı zamanda 1999 ile 2000 yılları arasında Başbakanlık yapmış, 2000 ile 2008 yılları arasında başkanlık yapmış, 2008 ile 2012 arasında da tekrardan Başbakanlık makamına yükselmiştir. Başbakanlığı dönemindeki süreçte ise iktidar partisi birleşik Rusya’nın genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Eğitim Hayatı

Putin 1970 senesinde Leningrad Devlet Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı,1975 senesinde mezun oldu. 1997 senesinde ise sun Petersburg Maden Üniversitesinde maden ekonomisinin stratejik planlaması konusu ile ilgili yazmış olduğu tez ile ekonomi doktorasına erişti.

Siyasi Kariyeri

Putin, Sovyetler Birliğinde de 16 yıl boyunca dış istihbarat subayı (KGB) göreviyle çalışma yürüttü, aynı zamanda yarbay rütbesini de almıştı.1991’de ise istifa ederek Petersburg’da bir siyasi hayata başlamış oldu. Başkan Boris Yeltsin’in yönetimine katılmak üzere 1996 senesinde Moskova’ya taşınmak zorunda kaldı.

1999 yılının Ağustos ayında ise Başbakan olarak yeni görevine başlamadan önce kısa bir sürede olsa federal güvenlik servisi direktörü, aynı zamanda güvenlik konseyi sekreteri görevlerini de yürüttü. Boris Yeltsin’in istifa etmesinden sonra Vladimir Putin, Rusya Devlet Başkanı vekili görevini üstlendi. Ardından, ilk kez bir devlet başkanı unvanına erişti.

2004’te %72 gibi bir oy oranıyla tekrardan Devlet Başkanı olarak seçildi. O dönemin siyasi koşullarında anayasal olarak 2 dönem üst üste Devlet Başkanlığı görevi üstlenemeyeceğinden dolayı Vladimir Putin 2008- 2012 senelerinde Dmitry Medvedev döneminde Başbakanlık görevini icra etmeyi sürdürdü. 

Görev Süreci

Başkanlık görevini yapmış olduğu üçüncü dönemde Rusya Kırım bölgesini ilhak etti ve Ukrayna’nın doğusunda yaşanmakta olan 1 iç savaşa destek vererek o bölgede çok fazla sayıda askeri harekâtlar düzenledi. Bu da Rusya’nın uluslararası yaptırımlara tabi tutulmasına ve kendilerine karşı karşıt politika izlenmesine sebep oldu. Dolayısıyla Rusya’nın içerisinde 1 mali krize yol açıldı.

Suriye bölgesinde isyancı birtakım gruplara karşı da askeri müdahalede bulunma emri verdi.  Görevini yürüttüğü dördüncü dönem içerisinde Ukrayna’nın sınırına birtakım askeri yığınak onların yapılmasına öncülük ederek 2022’nin Şubat ayında uluslararası kanamalara ve birtakım geniş yaptırımlara yol açan çok büyük bir işgal başlattı. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: