Prof. Dr. Aykut Özdarendereli Kimdir?

Prof. Dr. Aykut Özdarendereli dünyanın etkisi altında kaldı Corona virüsün etkilerini azaltmak ve yok etmek adına aşı çalışmalarında bulunan önemli doktorlarımızdan biridir. Bu değerli doktorumuz 11 Nisan 1969 yılında Ankara’da doğmuştur. İlkokulunu ve ortaokulunu Konya’nın Çumra ilçesinde lise eğitimini Malatya lisesinde tamamladıktan sonra ise 1986 yılında Fırat üniversitesinin veterinerlik fakültesine girmeye hak kazandı.

1991 yılında Fırat üniversitesinin veterinerlik fakültesinden mezun olan ünlü doktor 91 ve 92 yılları arasında Samsun’da askerlik görevlini tamamladı. Yıl 1993’te geldiğinde ise Fırat üniversitesi sağlık bilimleri enstitüsü bölümünde biyoloji programında doktora yapmaya başladı. 1998 yılına gelindiğinde ise Fırat üniversitesinde veterinerlik fakültesi viroloji ana bilim dalına yardımcı doçent doktor olarak atandı 

Prof. Dr. Özdarendereli’nin Salgın İle Mücadelesi 

Son yıllarda Türkiye ve dünya ülkeleri topyekûn olarak kovid 19 salgını ile mücadele etmeye çalışıyor. Çeşitli doktorlarımız bilim adamlarımız ve profesörlerimiz de bu konuda canla başla çalışıyorlar. Daha önce de aşı çalışmalarında farklı kategorilerde projeler geliştirmişti. Bu konular hakkında ise şöyle açıklamalar yapmıştı. Bu salgınla acilen mücadele etmek için çok önemli olsa da yapılacak temel araştırmalarla bu virüse karşı kapsamlı çözümler üretilmesi gerekiyor.

2013 yılı itibarıyla kurulan merkezimiz aşı geliştirme çalışmaları konusunda önemli bir bilgi birikimine ve altyapılara sahip olmuştur. Prof. Dr. Özdarendereli aşı çalışmaları ile tüm dünyada büyük bir üne kavuşmuş durumdadır. 

Özdarendeli’nin Almış Olduğu Ödüller

Özdarendeli ödülleri dünyada büyük yankı bulan alanlarda verilmiştir. Türkiye bilimler akademisi kovid 19 küresel salgın ile mücadele özel ödülleri kapsamında Erciyes üniversitesi aşı araştırma ve geliştirme uygulama merkezi müdürü olan Profesör Doktor Aykut Özdarendeli tedavi ve koruma alanında özel ödüllere layık görülmüştür.

Yine Türkiye bilimler akademisi konseyince 2020 ve 2021 yılları için ulusal alanda kovit 19 küresel salgın mücadelesi ile teşhisten tedaviye kadar tüm aşamalara yönelik çalışmaları araştırmaları alanında ulusal bir ödül programı da oluşturulmuştur. Özdarendeli dünya çapında birçok salgın hastalıklarla mücadele amaçlı çalışmalarını geliştirmekle ön plana çıkmış başarılı bir Türk bilim adamıdır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: