Özdemir Bayraktar Kimdir? 

Özdemir Bayraktar, 1947 yılında Sarıyer’in Garipçe köyünde dünyaya geldi. Karabaş Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra 1967 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği okudu. 1972’ de Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Bayraktar, yüksek lisansını da tamamlamıştır. T

Türkiye sanayisinde ün kazanmış birçok fabrikalarda teknik yöneticilik görevlerinde çalışmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Bu evlilikten Selçuk, Ahmet ve Haluk adında 3 erkek çocuk dünyaya geldi.

Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar, 2014’ten beri Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Recep Tayip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlidir. Özdemir Bayraktar, 72 yaşında Ekim 2021 de İstanbul da vefat etti. 

Özdemir Bayraktar Çalışma Hayatı  

İstanbul Üniversitesinde Makine Mühendisliği okuyan Özdemir Bayraktar, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Canan Bayraktarla evlendikten sonra 1986 yılında eşinin desteğini de alarak sadece bir matkap ile Baykar’ı kurdu. Bayraktar’ın Baykar’ı kurmasının asıl amacı ve hedefi, yerli otomobil parçaları üreterek dışa bağımlığı elinden geldikçe en aza indirmekti.

Canan Bayraktar ile evliliğinden dünyaya gelen 3 oğlunun eğitimi için elinden geldiği kadar ve fedakârlıktan kaçmadı. İlk oğlu Haluk Bayraktar, ODTÜ’de Endüstri Mühendisliğinden mezun oldu. Aynı bölümden Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Bayraktarın diğer oğlu Selçuk Bayraktar ise Robert Kolejinde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde başladı.

Ardından eğitimine Pennsylvania Üniversitesi ve Massachusetts Teknolojisi Enstitüsü’nde devam etti. İki kardeş aldıkları eğitimlerden sonra babalarının atölyesine dönerek Türkiye’de birçok başarıya imza attılar. Özdemir Bayraktar’ın hayallerinin gerçekleşmesine en büyük yardımcıları oldular.  

Özdemir Bayraktar’ın TSK’ya Desteği 

Özdemir Bayraktar tarafından kurulan Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracını yapmıştır. 2005 ve 2009 yılları arasında İHA Ar-Ge çalışmaları yapıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Baykar tarafından yapılan ve geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını Özdemir Bayraktar tarafından yapıldı. 2021 yılında sağlık sorunları yaşayan Özdemir Bayraktar, Ekim ayında vefat etmiştir. Cenaze Merasimi İse Fatih Camisi’nde düzenlenmiştir. Doğduğu yer olan Sarıyer Garipçe köyündeki kabristana defnedildi.  

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: