Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala 2 Ekim 1957 yılında Paris’te doğmuştur. İş insanı olarak, senelerce adını duyuran Osman Kavala, iş adamı kimliğinden ziyade gezi olayları ile tanınmıştır. Aile şirketi olan Kavala Grubu’nda babasının vefatından sonra göreve başlamıştır. Aktivist kişiliğinin yanı sıra pek çok kuruluşta da aktif olarak görev almıştır. Tarih Vakfı, TEMA, TÜRSAK ilk akla gelenlerdir. Bunların yanı sıra Anadolu’da çeşitli kentlerinde eğitim faaliyetlerinde de gönüllü olarak görev yapmıştır.

Başarılı iş insanı olan Osman Kavala, Gezi Davasına destek verdiği iddiaları ve 15 Temmuz suçlamaları ile hapse atılmıştır. Bu konuda pek çok davada suçluluğu kanıtlanamamış olmasına rağmen, hala beraat etmemiştir. AİHM kararları doğrultusunda da beraatı istenmesine rağmen şu an hala tutukludur.

Osman Kavala’nın Eğitim ve İş Hayatı  

Osman Kavala’nın ailesi İstanbul’a geldikten sonra orta ve lise eğitimini bu şehirde tamamlamıştır. Robert Kolejinin ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme eğitimi almıştır. Lisansüstü eğitimini Manchester Üniversitesi’nde aldıktan sonra doktora için New York’a gitmiştir. Bu esnada babasının vefatını öğrenip, İstanbul’a geri dönmüştür. Kavala Şirketler Grubu’nun başına geçerek, görevi devralır.

Sanat ve kültür faaliyetlerine önem veren Kavala, Kültürel Mirası Koruma Derneği, Türkiye Sinema ve Kültür Vakfı’nın yönetim kurullarında görev aldı. Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nın da kurucularının başında gelir. Anadolu’nun gelişimine önem veren Osman Kavala, bu uğurda pek çok girişimde bulunmuştur. Anadolu Kültür A.Ş.’ni kurmasının ardında da bu sebepler yatar. Geri kalmış ya da kalkınmada öncelikli bölgelerin gelişimi için büyük çaba gösterir.

Osman Kavala Hakkında

Osman Kavala, 1988 yılında Ayşe Buğra ile hayatını birleştirir. Gezi Davaları ve 15 Temmuz’a destek iddiaları ile tutuklanmıştır. Hiçbir zaman da bu iddialar doğrulanamamış olup şu an da halen cezaevinde yatmaktadır. 2017 yılından bu yana da Silivri Cezaevi’nde bulunmaktadır.

Siyasi bilgileri sızdırmak ve casusluk gibi suçlamalarla tutuklanan Kavala, Gezi Parkı’ndan beraat edip, yeniden tutuklanmıştır. İki kere beraat ve üç defa tutukluluk kararı alan, ender şahsiyetlerden biridir. Türk siyasi kamuoyunda da bu konu oldukça ses getirmiştir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: