Omicron Varyantı Nedir?

11 Kasım 2021 tarihinde Covid- 19 pandemisinin yeni bir varyantı olarak karşımıza çıktığı tahmin edilen ve sonrasında gerekli tespitlerle bu tahminin kanıtlanması ile Omicron varyantı ile tanışmıştık. Ortaya çıktığı yer olarak Güney Afrika bölgesinin Botsvana bölgesi olduğu tespit edildi. Bu varyantın tespit edildiğine dair ilk açıklama, 24 Kasım tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapıldı. 

Omicron Varyantının Özellikleri

Bu varyantın diğer türlerine kıyasla çok daha hızlı bulaşma özelliğine sahip olduğunun tespitini yapan Dünya Sağlık Örgütü, Botsvana’dan çıkış noktası olmasına rağmen çok kısa sürede tüm dünya geneline yayılım gösterdiğini ifade etti. Omicron varyantının diğer belirtileri ise:

  • Ateş
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Genel vücut yorgunluğu
  • Halsizlik
  • Eklem ağrısı
  • Tıkanıklık ve burun akıntısı

Bununla birlikte ülkemizde 12 Aralık 2021 tarihinde ilk kez omicron varyantı taşıyan bir vakatespit edildi. Ayrıca 25 Aralık 2021′ de sağlık bakanımız Fahrettin Koca, ülkemizde bulunan Covid- 19 virüsü taşıyan vakaların içerisindeki %10-12 kadarlık bir kısmı Omicron varyantı taşıdığı bilgisini tüm kamuoyu ve halk ile paylaşmış oldu.

Omicron Kelimesinin Anlamı

Omicron, kökeni Yunanca olmakla birlikte, Yunan alfabesinde 15. sırada bulunan bir harftir.  Fenike alfabesinin de Ayin harfinden gelir. Bizim kullandığımızın alfabemizde bulduğu karşılık ise O harfidir. 

Aşıların Omicron Varyantına Karşı Koruyuculuğu

İki yılı aşkın süredir bütün dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 pandemisinden korunmanın en etkili yolu önceki salgınlar gibi yine aşıdır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar, çıkarılan aşıların Covid-19 virüsünden türemiş tüm varyantlarına karşı belirli miktarda koruma sağladığı tespit edildi. Bu sebepten ötürü bu aşılar Omicron varyantından kaynaklı olarak oluşacak bütün tahribatlar, ciddi hastalık ve ölümlerden korunmayı da sağlar.

Bu aşıları vurunmuş kişiler, aşı olduktan sonra yine enfekte olabilir ve hastalığı bulaştırabilirler. Ancak aşılanmayan kişilere nazaran hastalığı çok çok daha az hasarla atlatarak ciddi hastalık riskini ortadan kaldırmış olurlar. Nitekim Omicron varyantından korunmak ve bu hastalığı taşıyan kişilerden uzak durmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına maksimum özeni göstermek önemlidir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: