Nuri Pakdil Kimdir?

Edebiyat dünyasına adını altın harflerle yazdıran, yedi güzel adamdan biri olan Nuri Pakdil, 1934 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. Edebiyata merakı daha ilkokuldayken başladı. Eğitim hayatın ailesinin tavrı nedeniyle aralıklarla devam etmiştir. Pakdil, ailesinin eğitimine pek olumlu bakmadığını ve okumasını istemediğini ‘’Bir Yazarın Notları’’ nda dile getirmiştir. 

Yedi Güzel Adamın Nuri Abisi 

Ailesinden dolayı ortaokula 3 yıl geç başlayan Pakdil, ortaokuldan sonra Maraş Lisesinde eğitimine devam etmiştir. Maraş Lisesinde tanıştığı ve birlikte eğitim gördüğü iki arkadaşıyla birlikte ‘’Hamle’’ isimli dergi çıkarmışlardır. Hamle dergisi birçok şairin dikkatini çekmiştir. Aynı zamanda Nuri Pakdil, yedi güzel adam olarak bilinen edebi kişiler; Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay ve Alâeddin Özdenören arasında yer almaktadır. 

Yedi güzel adam olarak bilinen ünlü edebi şairler ve yazarlarla birlikte birçok edebiyat dergisi çıkarmıştır. Bu dergiler sayesinde birçok yazar ve şair yetişti.  

Nuri Pakdil Kitapları  

Nuri Pakdil, Maraş Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesinde eğitimine devam etmiş ve bitirmiştir. Üniversite eğitiminde Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç gibi birçok yazar ve şairle yakın ilişki kurmuştur. Üniversite hayatından sonra vatan görevini Bitlis’te yapmıştır. Pakdil, 1965’te Bakanlıkta Hukuk müşaviri olarak iş hayatına atılmıştır. Ardından Planlama Teşkilatında çalışmıştır. Ancak bu görevinden de 1967 yılında ayrılarak kendini yazarlığa vermiştir.

Yazarlık hayatı boyunca 45 kitap yayımladı ve sayısız dergi çıkardı. Pakdil, yayımladığı ilk kitabı ‘’Batı Notlarıdır’’. Ardından ‘’Bir Yazarın Notlarını, Anneler ve Kudüs, Edebiyat Kulesi, Sükût Suretinde ve Bağlama kitaplarını yayımlamıştır. İlk çıkardığı dergi ise ‘’Hamledir’’. Yazarlık hayatına yöneldiği süreçte 1972 yılında Edebiyat Dergisi Yayınlarını kurdu. 

Ayrıldığı Devlet Planlama Teşkilatına 1988 yılında tekrar geri dönmüştür. Çalışma hayatının hepsi burada geçti. 1999 yılında ise Pakdil, emekliliğe ayrılmıştır.  

Kudüs şairi olarak bilinen Pakdil, Kudüs’e 2015 te 81 yaşında kavuşmuştur. Pakdil, Kudüs için ‘’ Yüreğimin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde bir tül Kudüs vardır. Sözlerini kaleme almıştır. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: