Nureddin Nebati Kimdir?

Nureddin Nebati, 1964 Şanlıurfa doğumludur. Yükseköğretimini İstanbul’da yapan Nebati, İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek Lisansını Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yapmıştır. Kocaeli Üniversitesi’nde ise Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dalında doktora sahibidir. Girişimci bir kişiliğe sahip olan Nebati, siyasete atılmadan önce aktif şekilde iş hayatında görev aldı.

Farklı sektörlerde başarılı işlerde bulundu. Uzun yıllar tekstil üzerine çalışan Nureddin Nebati, bir dönem de akaryakıt istasyonu işletmeciliği de yapmıştır. MÜSİAD ve İTO (İstanbul Ticaret Odası) yönetim kurulu kadrolarında yer aldı. MÜSİAD da istişare heyeti üyeliği halen devam etmektedir. İş hayatındaki sorunları yakından ele alma gayreti sebebiyle farklı oluşumlarda ve derneklerde de sorumluluklar almaktadır.

Nureddin Nebati’nin Siyasi Hayatı

Nureddin Nebatinin siyasi hayatı, AK Parti ile yollarının kesişmesine dayanır. AK Parti 4. Olağan Kongresi yapıldığı zaman MKYK üyeliğine seçilir. 2014 yılı, Nureddin Nebatinin AK Parti’deki yükselme döneminin de başlangıcıdır. Genel Başkan Yardımcılığının yanı sıra Mali ve İdari İşler Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 24. Ve 25. Dönemlerde ise milletvekili olarak seçilmiştir.

24. Dönemde İstanbul milletvekili iken, 25. Dönemde ise memleketi olan Şanlıurfa’dan milletvekili seçilir. Nureddin Nebatinin İlim Yayma Cemiyeti, Tügva ve Utesav üyelikleri de bulunmaktadır. Mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunlar Derneği’ne de üyedir.

İngilizceyi orta düzeyde konuşabilen Nebati, Arapçayı da az seviyede konuşabilmektedir.  Nureddin Nebati evli olup, dört çocuğu bulunmaktadır. 02 Aralık 2021 yılından itibaren de Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumludur.

Nureddin Nebati’nin Çok Yönlülüğü

Nureddin Nebati, siyasi kişiliğinin yanı sıra, belli bir dönem akademisyenlik te yapmıştır. Siyaset Sosyolojisi ve Siyaset Tarihi derslerini farklı üniversitelerde okutmuştur. Önder, İDV, Ensar, TDED gibi farklı vakıflarda da yönetim kadrolarında görevler almıştır.

Ticari başarıları kadar, sosyal girişim konularında da öne çıkan isimlerdendir. Kudüs Platformu Türkiye Temsilciliği, Esenler Belediyesi’nde de Bilim Kurulu üyeliği devam etmektedir. Aynı anda birden çok kuruluşun yardım ve yönetim kadrolarında aktif görevdedir. Siyasi hayatındaki yoğun tempoya rağmen, hâlihazırda bu görevleri de devam etmektedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: