Neuralinkle insan Beynine Chip Mi Takılacak?

Beyin vücudun en önemli bir uzvu olarak yer alır. Bedenimizin kontrolünü tüm canlılar gibi biz insanlarda beyin yoluyla gerçekleştiririz. Örneğin çok basit olarak görülen mimik hareketleri, el kol hareketleri ve vücuttaki her bir olay için beyin talimat verir. Bu talimata salise farkla sinir hücrelerimiz cevap verir. Nörolog bilimi tıbbın gelişimine bu açıdan katkıda bulunmuştur. Nöroloji bilindiği gibi direkt beyinle ilgili olan bir tıp alt birimidir. Beyin bu sıralar teknoloji ile her alanda birleştirerek kullanır. Nasıl ki ana hafıza olarak tüm cihazların anakartı mevcut ise canlıları tabiri caizse anakartı da beyindir. Beyin insanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da önem arz eder.  

Neuralink Nedir?

Neuralink2016 yılında Elon Musk ve 8 nöroloğun birlikte oluşturduğu Amerika‘da bulunan bir nöro teknoloji şirketidir. Yapay zekâ ve beynin birleşmesiyle oluşan bir projedir. Bu projede bilgisayar direkt insan beynine bağlanır. Sinir hücreleri görevini üstlenecek olan bilgisayar beyinle kontakt kurduğunda ciddi başarı sağlayacaktır. Bir nevi bozuk olan hard diskteki verileri kurtarmaya yaracak bir proje de diyebiliriz. 

Bu Şirketin Amacı Nedir Ve Neden Kuruldu?

Beynin işlev görmeyen noktasına takılacak olan chip sayesinde felçli, Alzheimer gibi hastalıkların tedavisi açısından umut oldu. Domuz ve maymunlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda olumlu dönüşler olduğu söyleniyor. 2020 yılında insan beyne chip takılması ve bu yolla hastalıklara çare olması bekleniyordu. Henüz bu konuyla alakalı bir adım atılmamış olsa da proje birçok kişiye umut olmuştur. Hasat ve hasta yakınları öncelikle Amerika ‘da yapılması beklenen bu tedavin akabinde tüm Dünya ‘ya yayılmasını ön görüyor.

Her daim olduğu gibi bu projede de Elon Musk‘ın başarılı olacağı bilgisi aslında Dünya‘nın gündeminde yer alıyor. Daha önce birçok proje de başarıyı hızlıca yakalayan Elon Musk şimdilerde bu proje ile şirket kurmuştur. Amacı insanlığa yatırım olan bu proje amacına ulaşması sonucu sağlık sektöründe ve doğal olarak tıpta ciddi bir yola adım atılacağını da gösteriyor.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: