Nazmi Arıkan Kimdir?

1953 Yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesinin Salur köyünde dünyaya gelmiştir. Salur Köyü İlkokulu, Sorgun Ortaokulu, Tokat Öğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirmiştir. Bolu Erkek Öğretmen Okulunda bir sene öğretmenlik yapmıştır. Bir dönem öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. Zorunlu bir şekilde dershaneciliğe başlamıştır. Dershanecilik yaptığı süre içinde İTÜ Makine Mühendisliği’nden de mezun olmuştur.

Sonrasında 5 yıl bir fabrikada genel müdürlük yapmıştır. MEF dershanelerinde 23 sene öğretmenlik ve yöneticilik görevini yapmasından sonra 1996-1997 öğretim yılında Fen Bilimleri Merkezi Dershanesini devralmıştır. Tek şube diye devraldığı dershaneyi 2004 yılına kadar geçen zamanda 100 şubeli bir kuruma çevirmiştir. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nda görevini yapan Kurtuluş ve Kazım isimlerinde iki çocuğu vardır. Ülke genelinde eğitime yönelik 1500’den fazla konferans vermiştir.

Nazmi Arıkan Röportaj

Nazmi Arıkan 2018’de Hürriyet Gazetesi’nden Nuran Çakmakçıya vermiş olduğu röportajda şunları söylemiştir.
Başarısız olduğum en önemli alan İngilizceyi öğrenmemektir. Eğitimimi kişisel gelişime yönelik yapıyorum. Oğlumla birlikte yüksek lisans yapıyorum. Herkes hayatına yönelik yatırım yapmalı, gelecekte bu yatırım karşısına gelecektir. Paranın peşinden koşana gelmez, işini doğru bir şekilde yapana geliyor.  En büyük oğlum kurumların eğitim öğretiminden, ufak oğlum yayınlardan sorumludur. Onlar bu işi benden çok daha iyi yapıyorlar. Kurumların devamlılığı onu sürdürecek kişilerle olmaktadır.
Eğitim işi fabrika gibi değil, profesyoneller ile bazen sıkıntı yaşayabiliyor, çocukların bu işi sürekli kılması gerekir.

Ben emekliliğe doğru adımlarımı attım, Çanakkale’de çiftçilik ile uğraşacağım ortamı hazırlıyorum. Aile şirketinde devir teslim çok önemli. Herkes nasıl devir teslim olacağını iyi bir şekilde planlamalıdır. Eskile koltuğa sarılmakta, yeniler de onu düşürebilmek için koltuğun altına muz kabuğu koymaktadır. Kimse bunu yaşamamalı.

Nazmi Arıkan Neden Öldürüldü?

Fen Bilimleri Dershanesinin sahibi Nazmi Arıkan ve Şoförü Şerif Eker, Gelibolu da bulunan çiftlik evinde bıçaklı saldırıya uğramıştır. Yaşanılan olay Karainbeyli beldesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan çiftliği olan Arıkan’dan haber alamayan personeller eve gittiklerinde cansız bedenlerini bulması ile ortaya çıkmıştır.
Nazmi Arıkan ile katil zanlısının arasında dershane işletmeciliği ile ilgili öncesinde meydana gelen anlaşmanın olduğu ve sonrasında da bu anlaşmanın bozulduğu ve katil zanlısı da bu anlaşmayı husumete çevirmiştir.

Sonrasında bu noktaya geldiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu ayrıntılı bilgiler de bu soruşturmanın bitmesinden sonra ortaya çıkacaktır. Nazmi Arıkan’ın tanıdığı bir isimdir. İddialara göre; tehdit alındığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: