Nayib Bukele Kimdir?

Nayib Bukele, tam adıyla Nayib Armando Bukele Ortez, El Salvador’un 43. başkanıdır. El Salvador’un tarihindeki en genç başkan olma özelliğine sahip olan Nayib Bukele, politikacı olmasının yanı sıra kimya doktoru, fizikçi, tarihçi, ekonomist, iş adamı ve gazeteci olması yönleriyle de bilinmektedir.

Nayib Bukele Ailesi ve Hayatı

Nayib Bukele, 24 Temmuz 1981 tarihinde San Salvador’da dünyaya gelmiştir. Annesi, Olga Ortez de Bukele; babası, Filistinli bir imam ve ünlü iş insanı Armondo Bukele Kattán’dır. The Times Israel’de Nayib Bukele’nin ailesi hakkında yazılan bilgilere göre Bukele’nin babaannesi ve dedesi Kudüs ve Beytüllahim’den Filistinli Hristiyanlar, anneannesi Katolik, anne tarafından dedesi ise Rum Ortodoksu olarak bilinmektedir. Babası Armondo Bukele ise sonradan Müslüman olmuştur. Nayib Bukele, 2014 Aralık ayında Gabriela Rodriguez de Bukele ile evlenmiştir.

Nayib Bukele Eğitim ve Çalışma Hayatı

Genç devlet adamı Nayib Bukele’nin ilk, orta ve lise eğitimini nerede tamamladığı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Lisans eğitimi hakkında ulaşılan bilgiler doğrultusunda ise bir dönem Orta Amerika Üniversitesinde (UCA) hukuk okuduğu fakat daha sonra eğitimini sonlandırdığı bilinmektedir. Eğitimini yarıda bırakan Nayib Bukele çalışma hayatı içerisinde yer almaya başlamış, henüz 18 yaşında ilk şirketini kurmuştur. Dijital bir gazete olan El Faro’da yazılan 2017 tarihli bir yazıya göre Nayib Bukele, Yamaha Motors’un El Salvador temsilcisi ve ithalatçısıdır.

Nayib Bukele Siyasi Hayatı

Nayib Bukele, siyasi kariyerine 1 Mayıs 2012’de Nuevo Cuscatlán belediye başkanı olarak seçilmesiyle başlamıştır. 2012’den 2015’e kadar Nuevo Cuscatlán Belediye Başkanı olarak görev yapan Nayib Bukele’nin siyasi hayatı 2015 yılında yapılan belediye seçimlerini FMLN ve Salvador İlerleme Partisi’nin (PSP) koalisyonunu temsilen kazanmış, El Salvador’un başkenti San Salvador’un Belediye Başkanlığını olarak 2018 yılına kadar görev almıştır.

Bukele, belediye başkanı olarak görev aldığı sürelerde halkın ilgisini ve beğenisini kazanmayı fazlasıyla başarmıştır. 10 Ekim 2017’de parti içi bölünmeye teşvik etme gerekçesiyle FMLN Etik Mahkemesi tarafından FMLN’den ihraç edilmiştir. İhraç edilmesi sonrasında siyasi hayatına bağımsız olarak devam etmeyi seçmiştir fakat 2019 yılında yapılan başkanlık kampanyasında merkez sağ parti GANA’nın (Gran Alianza por la Unidad Nacional) adayı olmuştur. 3 Şubat 2019’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak 1 Haziran 2019’da beş yıl sürecek olan cumhurbaşkanlığı görevine resmi olarak başlamıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: