Mustafa Levent Göktaş Kimdir?

Levent Göktaş kimdir, ne zaman doğdu, nereli? soruları merak edilen sorular arasında yer alır. İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılmakta olan, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari, emekli Albay Mustafa Levent Göktaş’ın Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalandığını açıklandı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, EGM Interpol Daire Başkanlığının isteği üzerine ile ilgili kırmızı bülten çıkarılmakta olan firari emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, Svilengrad’da gözaltına alındı. Adalet Bakanlığı ve EGM Interpol Daire Başkanlığı, şahsın Türkiye’ye iade edilmesine odaklı işlemleri başlattı. İşte Levent Göktaş’la alakalı merak uyandıranlar…

Mustafa Levent Göktaş Hayatı

Mustafa Levent Göktaş Çerkez asıllı Türk asker ve avukat. Levent Göktaş sekiz Haziran 1959’da Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdu. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde albaylık rütbesine kadar yükselen Göktaş’ın, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılması ve Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinde vazife aldı.

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki Muharebe Arama Kurtarma Birliği’nde alay komutanlığı vazifesinde bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 3 tane üstün cesaret ve feragat madalyasına sahip olan tek bireydir. 2004’te askerlikten emekli olduktan sonra genel avukatlık yapmaya başladı.

 Mustafa Levent Göktaş ve Ergenekon Davası

7 Ocak 2009’da Ergenekon tahkikatının 10. dalga operasyonunda yakalanarak gözaltına alındı ve birkaç gün sonrasında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Suçlamaları kabul etmedi. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında yirmi sene 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının, tutuklulukta azami zamanın 5 seneye inmesinin ve Ergenekon mahkemesinin nedenli kararını yazmamasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının sonrasında 10 Mart 2014 tarihinde tahliye edildi. Hakkındaki kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi 21 Nisan 2016’da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmekte olan kararı bozdu.

Haziran 2022’de Hablemitoğlu cinayeti tahkikatında aralarında Levent Göktaş’ın da bulunmuş olduğu 9 emekli asker ile ilgili gözaltı kararı verildi. Ama Göktaş adresinde bulunamadı. Bir Ağustos’ta ile ilgili Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. Göktaş iki Eylül 2022Cuma günü Kırmızı Bülten’le arandığı Bulgaristan’da yakalandı.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: