Murat Ongun Kimdir? 

Ekrem İmamoğlu’nun danışmanlığını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi danışmanı Murat Ongun hakkındaki bilgiler merak edilir. Özellikle Ekrem İmamoğlu Murat Ongunu kovdu söylemleriyle gündeme geldi. Bu yüzden Murat Ongun kimdir sık aranan konulardan biridir. Yazımızın devamında Murat Ongun hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz korunlara değiniyoruz.

Murat Ongun Ne zaman Doğdu, Nereli?

1975 yılında Ankara’da doğan Murat Ongun, ilk ve orta öğrenimini Giresun’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine 1996 yılında Ankara’da Show TV haber merkezinde muhabir olarak başlayan Ongun, aynı zamanda İstanbul’da Star TV ve ATV haber merkezlerinde çalıştı.

1996 yılında ” Yeni medya ve Türk-Yunan çatışması çözümleri ” konusunda eğitim alarak çalışmalar yaptı. Habertürk TV’nin kurucularından olan Ongun, uzun yıllar kanalda yayıncı ve yönetmen olarak çalıştı. Bir süre özel kanallarda yapımcı olarak çalıştı. Murat Ongun ailesi için bakıldığında Gözdem Ongun ile evde olduğu görülür. Gözdem Ongun ile evliliğinden iki çocuk sahibi olmuş bir babadır.

Murat Ongun Çalışma Hayatı ve Eserleri

2014 yılında Beylikdüzü Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu ile kurduğu ve çalışmaya başladığı Yaziisleri.com’da dijital gazeteciliğe devam etti. Murat Ongun, 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Ekrem İmamoğlu belediye başkanı danışmanı olarak çalıştı.

Murat Ongun, 2019’da CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Ekrem İmamoğlu’nun basın danışmanı olarak belediye seçimlerinde de aktif rol oynadı. 31 Mart 2019’da Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinin ardından Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı olarak atandı. İBB Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü olarak göreve Murat Ongun devam etti. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevine devam ediyor. 

“Medya İç Savaşı” kitabına sahip olan Murat Ongun, Beylikdüzü bayan voleybol takımı başkanı ve aynı zamanda voleybol branş başkanıdır. Murat Ongun eserleri için bakıldığında; Büyük Cumhuriyet Polemiği: 2006’da Medyanın İç Savaşı ve 2020’de Karanlık Hikaye adlı iki kitap yazdığı görülür. Murat Ongun bunların yanı sıra kısa bir süre Cem TV’de Genel Müdürlük de yapmış ve Uğur Dündar yönetiminde Star TV de gazeteci olarak görev almıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: