Müjde Ar Kimdir?

Müjde Ar 21 Haziran 1954 tarihinde İstanbul’da doğan bir Türk oyuncusudur. Asıl ismi Kamile Suat Ebrem olarak biliniyor. 1980’li yıllar arasında rol almış olduğu filmler ile Türk sinemasında kadın kimliğini değiştiren ve kadın filmlerinin unutulmaz oyuncusu olmuş ve Türk sinemasındaki kadın temsilinin temelini atmayı başarmıştır.

Söz yazarı ve tiyatro oyuncusu olan Aysel Gürel ile gazeteci kimliği ile Vedat Ebrem’in ilk çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Ablasının ismi ise Mehtap Ar’dır. Ortalama 8 yaşında Oraloğlu tiyatrosunda sahneye çıkmıştır. 

 Müjde Ar’ın Kariyeri 

Müjde Ar’ın kariyeri 1970’li yılların başında tiyatro foto modellik ve mankenlik yaparak başlamış bulundu. Halit Refik’in yönetmenliğini yapmış olduğu Halis Ziya Uşaklıgil’in ünlü ve ölümsüz eserini televizyon kanallarında uyarlaması olan aşk-ı memnu dizisindeki 1975 yapımlı dizide Bihter rolünü oynayarak ününe ün katlı ve sinema alanına geçiş yapmış oldu. 1977 ve 1981 yılları arasında da kariyerinde birçok özel filmler de oynadı ve aynı zamanda ses sanatçısı olarak da sahnede görev aldı.

1980 yılında Deli kan ve 981 yılında ah Güzel İstanbul filmlerinde de başrol olarak oynadı. Hayatına sığdırmış olduğu birçok sinema oyuncusunun cesaret edememiş olduğu zor rollerde üstlenerek Türkiye’de sinema oyununda kadınları ön plana çıkardı.

1982 yılında göl filmi, 1983 yılında şalvar davası filmi, 1984 yılında dağınık yatak filmiyle akıllara kazınmıştır. 1984 yılında fahriye abla, 1985 yılında dul bir kadın, yine 1985 yılında adı Vasfiye, 1986 yılında kupa kızı, ah Belinda, teyzem, asılacak kadın filmi 1987 yılında Afife Jale ve arabesk filmleri de bu zor ve aynı zamanda ününü ün katan filmler arasında yer almıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: