Mevlut Çavuşoğlu Kimdir?

1968 de Antalya Alanya doğumlu olan Mevlut Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Uluslararası İlişkiler bölümünden lisans derecesi aldı. Yüksek lisansını ise 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi’nde ekonomi alanında yaptı.

Çavuşoğlu, doktorasını ise 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde başladı. Ardından 1993 ve 1995 yılları arasında London School of Economics’de doktora eğitimine devam etti. 22, 23, 24, 26. Ve 27. Dönem Antalya da Milletvekili seçilmiştir. 

Halen Dış İşleri Bakanlığı görevini sürdürmekte olan Mevlut Çavuşoğlu, iyi düzeyde Japonca, Rusça, Almanca ve İngilizce dillerini konuşabilmektedir. Hülya Çavuşoğlu ile dünya evine giren Mevlut Çavuşoğlu’nun bu evlilikten Eylül İrem Çavuşoğlu dünyaya gelmiştir. Dış İşleri Bakanlığı görevine ise 2015’ten bu yana başarılı bir şekilde sürdürmektedir.  

Mevlüt Çavuşoğlu Siyasi Yaşamı  

AK Parti’nin kurucu üyesi olan Çavuşoğlu Antalya da milletvekili seçilmiştir. Bir süre Dış İşleri bakanı vekili olarak görev yapan Çavuşoğlu 64. Hükümette Dış İşleri Bakanlığı Görevine atandı. Aynı zamanda 65. ve 66. Hükümetlerde de görevini sürdürmüştür. 7 Nisan 2014 yılında Onursal Başkanı unvanı verilen Mevlut Çavuşoğlu, 27 Ocak 2012 ve 31 Ocak 2014 yılları arasında Venedik Komisyonu’nda AKPM’yi temsil etti. Bunların yanı sıra 2007 ve 2010 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanlığında da görev aldı.  

Mevlüt Çavuşoğlu Çeşitli Görevleri  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye, Japonya ve Türkiye, ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu’nda Başkanlık görevi aldı. 2003 ve 2010 yılları arasında Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi Başkanlığı, Türk Delegasyonu Başkanlığı, Turizm Kalkınma Alt Komitesi Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde görev aldı. Aynı zamanda buna benzer birçok görevde de çalışmıştır.

Dış İşleri Başkanı Mevlut Çavuşoğlu, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde de çalışmıştır. 2010 ve 2012 yılları arasında seçilen ve Avrupa Komisyonu Parlamenter Meclisi’nde görev yapan ilk Türk Parlamenterdir. Türk siyasetçi ve diplomat olan Mevlut Çavuşoğlu 2015’ten bu yana Dış İşleri Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.  

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: