Mevlâna İdris Zengin Kimdir?

Mevlâna İdris Zengin kimdir sorusunu merak edenler için bakıldığında15 Mart1966 yılında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğdu görülür. Kahramanmaraş’ta temel eğitimini alan yazar, İstanbul’da hukuk fakültesi kazandı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite sırasında ve sonrasında dergi ve gazetelerde şiir, öykü, deneme türünde yazıları yayımlandı. Mevlâna İdris Zengin genellikle çalışmalarına çocukları konu almıştır. Çocuklara ve ebeveynlerine yönelik eserleri mevcuttur. Çocuk alanıyla ilgili araştırma ve incelemeler yaparak eserlerini ortaya koymuştur.

Mevlâna İdris Zengin Eserleri 

Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu üyesi olan yazar Mevlâna İdris Zengin, çocuk kitaplarıyla 1987 yılında Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü almıştır.  1998 yılında Türkiye Yazarlar Derneği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü almıştır. “Tuhaf Adamlar” serisindeki kitapları bir Alman yayıncı tarafından dokuz dünya diline çevrilmiştir. Çevrilen eserler yayına hazır hale getirilmiştir.

Mevlâna İdris Zengin eserleri için; Sufi ile Pufi, Dünyayı Delen Köstebek, Öğrenci Eşek, Behram Geri Dön, Bir Çuval Gözlük, Çocuk Kırmızı, Halepli Zeynep, Mavi Çocuk, Sarı Telefon Sokağında Rüya, Sessizlik Torbası, Tuz, Vejetaryen Aslan gibi birçok çocuk kitabı sayılabilir.

Çocuk kitaplarının yanı sıra Asla ve Daima Nuri Pakdil belgeselinin metni Mevlâna İdris Zengin tarafından yazılmıştır. Bu belgeselin konsept danışmanlığı da Mevlâna İdris Zengin tarafından verilmiştir. Yararın eserleri Almanca, Farsça, Urduca ve Arapça dillerine çevrilerek dünya geneline yayılmıştır.

Mevlâna İdris Zengin Öldü Mü?

Yakın zamandan vefat eden Mevlâna İdris Zengin ölümü sevenlerini ve ailesini oldukça üzmüştür. Merhum yazar Mevlâna İdris Zengin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 12 gün tedavi görmenin ardından 7 Haziran 2022 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Kalp damar rahatsızlığı nedeniyle ameliyat gören yazar, böbrekleri ile ilgili de sıkıntı yaşayınca tedavi süreci zorlu olmuştur.

Mevlâna İdris Zengin yoğun bakımda tedavi altındayken vefat etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini aradığını ve bu süreçte yanlarında olduğunu hatırlatan Mevlâna İdris Zengin kardeşleri ölüm haberini sevenlerine duyurdu.  Kardeşlerinden biri olan Salih Zengin tarafından sosyal medya hesabından vefat haberi paylaşıldı.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: