Metin Gürcan Kimdir?

Metin Gürcan, 1976 yılında Bilecik ilinin Bozüyük ilçesinde dünyaya geldi. 1988 yılında Kara Harp Okulu’ndan derece ile mezun oldu. Mezun olurken rütbesi Sistem Mühendisi Piyade Teğmen idi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1998-2014 yılları arasında çalışan Gürcan, bu yıllar içerisinde farklı birimlerde görev aldı. Bu süreçte akademik çalışmalarını da yürütmek isteyen Gürcan, zorunlu hizmeti bittikten sonra Ocak 2015’te emekliye ayrılma kararı aldı.

Görev Yaptığı Bölgeler

Metin Gürcan’ın çalışma bölgelerine şöyle bir bakacak olursak 8 yılını Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geçirdiğini ve onun dışında Kazakistan, Irak, Afganistan ve Kırgızistan’da çeşitli operasyonel faaliyetlerde, irtibat ve eğitim görevlerinde geçtiğini görüyoruz. Gürcan Özel Kuvvetlerde yetiştiği için 2008 ile 2010 arasında ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde bir tez yazdı. Tezinin ismi: ‘Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi’.

Gürcan, bu tezi ile bulunduğu Güvenlik Çalışmaları alanında master derecesi aldı. Ayrıca Gürcan, Nisan 2016’da da doktora tezini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında tamamladı. Doktora tezinin konusu ise çalışmış olduğu TSK’nın kurumsal dönüşüm kapasite ve isteği üzerineydi. 

Gürcan daha sonrasında bu tezini 2018’de ‘Opening the Blackbox: Turkish Military Before and After July 15’ isminde bir kitap çıkararak ölümsüz hale getirdi. 

Hangi Dilleri Biliyor?

Metin Gürcan, çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Rusça biliyor. Ayrıca Gürcan, yurt dışında da birtakım çalışmalar yaptı. İki farklı kurumda misafir araştırmacı konumunda bulundu. Bunlardan  biri 2009’da Solomon Asch Conflict Center/ Bryn Mawr College’de ve 2014 ile 2015 yıllarında Oxford Üniversitesi Savaşın Değişen Karakteri (Changing Character of War-CCW) programıydı.

Eserleri

Metin Gürcan’ın bir de İngilizce kitabı bulunuyor. Gürcan bu kitabı Oxford Üniversitesinde görev yapan Prof. Robert Johnson ile birlikte editörlüğünü üstlendiği The Gallipoli Campaign: The Turkish Perspective (Çanakkale Savaşı: Türk Perspektifi)” isimli İngilizce bir kitap. Bu kitap Nisan 2016’da basıldı. 

Mayıs 2016’da basılan İngilizce kitabının ismi: ‘What went wrong in Afghanistan? Understanding Counterinsurgency in Tribalized, Rural, Muslim Environments (Afganistan’da Ne yanlış Gitti? Aşiret Yapılı Kırsal Müslüman Bölgelerde Ayaklanmaya Karşı Koymayı Anlamak)”

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: