Metaverse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte son zamanlarda adını çokça duyduğumuz metaverse kavramı hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Adını hemen hemen her mecrada duyduğumuz metaverse nasıl kullanılır, ne işe yarar, nedir gelin hep birlikte bu kavrama yakından bakalım. 

“Metaverse” kelimesini anlayabilmek için yapmamız gereken ilk şey kelime kökenine inmektir. “Meta” kelimesi Yunanca bir kelime olup “sonra, öte” anlamlarına sahip bir kelimedir. Kelimenin sonundaki “verse” kavramı ise İngilizcede “universe” kelimesinden türetilmiş olup anlam karşılığı “evren” olarak bilinir. Sosyal mecralarda yer alma sebepleri de adıyla ilişkilendirilir.

Metaverse Kavramı ile Dijital Mecralarda Ne Amaçlanıyor?

Metaverse kısaca tüm dijital mecra platformlarının bir arada ele alınması olarak bilinir. İçinde bulunduğumuz dünyadaki gerçeklik kavramını dijital mecra içerisine aktarma ile oluşturulan kurgu düzenli evrene verilen bir isim olarak bilinir.

Metaverse kavramından ilk kez Neal Stephenson adındaki yabancı yazarın Snow Crash adlı romanında bahsedilmiştir. Bu eserde gerçek dünya insanlarının bir dijital ortamda yüz ve beden yapısının avatarlaştırılmış haline yani bu sanal dünyaya metaverse ismi verilmiştir. 

Metaverse Nasıl Kullanılır?

WEB 3.0 sürme ile birlikte, insanlar halihazırda dijital program ve platformlar üzerinden irtibat kurabilmektedirler. Fakat metaverse kavramı sayesinde kendilerini sanal gerçeklik üzerine kurulan evrende kendilerine ait yüz ve beden yapısına sahip avatar adıyla hem zaman geçirebilecek hem de bulundukları evrende kaybolacaklar. Ortaya çıkan bu dijital evrende çeşitli avatarlar oluşturularak bulundukları evrende istedikleri gibi çalışabilir, gezebilir, alışveriş yapabilir ya da oyun oynayabilirler.

 Ancak bu saydıklarımız şu an için bir hayalden ibaret olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kripto para birimleri ile metaverse evreninde önemli bir rol üstlendiğini söylemeden geçmemeliyiz. Yukarıda saydıklarımızda istinaden bu gibi şeylerin yapılabilmesi için bir para birimi de gereklidir.

“Metacoin” adı verilen bu para birimi ile sanal mecrada sanal bir ekonomi oluşturulması için o denli gereklidir. Bağlamak gerekirse sonuç olarak, gelecek zamanda metaverse kavramı adı altında dünyamızın değişeceği mümkün. Ne kadar sürecek bunu zaman gösterecek fakat belli olan bir şey var ki o da metaverse dünya gündeminden düşmeyecek.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: