Bizimle iletişime geçin

Bir adama ait bu antik iskeletin 2.500 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Londra’nın hemen dışında, elleri ön taraftan bağlanmış halde yüzü koyun bir hendeğe atılan antik bir adamın iskeleti bulunmuş. Adam, Demir Çağı’nda meydana gelmiş bir cinayet veya infazın kurbanı olmuş olabilir.

Arkeologlar adamın nasıl öldüğünü kesin olarak bilmeseler de, adamın tuhaf gömülüş şekli yüzünden 2.500 yıldan fazla süre önce bir cinayetin yaşanmış olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Adamın elleri, karnının alt kısmında birleşik ve sıkışmış halde bulunmuş. Eller bağlanmış olsa bile ipler şimdiye çürümüştür. Gizemli adamın bir mezarı olmamış ve arkeologlar hiç tabut işareti bulamamış.

Yüksek hızlı demiryolu HS2 için yapılan kazıya önderlik eden arkeolog Rachel Wood, “Ellerinin bağlanmış olduğu görülüyor ve hendeğin dibinde yüzü koyun yatıyor” diyor.

Bilim insanları, adamın ölümü hakkında daha fazla şey öğrenmek için iskeleti inceliyor. Hendekte bulunan çanak çömlek parçaları, adamın tam olarak ne zaman öldüğünü belirlemelerine yardımcı olabilir.

“Eğer ağır bir cisimle kafasına vurulduysa, kafatasının arkasında buna ait bir işaret bulabilirsiniz” diyor. “Eğer bıçaklandıysa, kaburgalarda bıçak izleri bulabilirsiniz. Bu yüzden böyle bir şey bulmayı ve nasıl öldüğünü öğrenmeyi umuyoruz.”

 

Tom Metcalfe/Live Science.

TARİH

İzmir’in Doğum Günü: 9 Eylül’ün Önemi ve İzmir’in Cumhuriyet’teki Yeri

İzmir’in Kurtuluşu, Lozan Barış Antlaşması’na uzanan tam bağımsızlığın yolunu açtı. Birinci Dünya Savaşı sonunda, itilaf devletleri ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal edilen Anadolu’nun kurtuluşunun simgesi oldu.

Okumaya devam et

TARİH

Mustafa Kemal’in istihbarat savaşları ve Sivas Kongresi’nin bilinmeyenleri

Mustafa Kemal Paşa tarafından Temsil Kurulu adına yayın yapmak için kurdurulan ilk Millî Mücadele gazetesi olan İrade-i Milliye, 14 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresi’nde alınan kararla çıkarılacak ve Devlet-i Osmaniye ile Heyet-i Umumiye arasındaki istihbarat savaşında en önemli unsur haline gelecekti.

 

Okumaya devam et

TARİH

Diktatör Mussolini’yi Bile Dolandıran Türk Dolandırıcı Eyüplü Halit

Adı Halit. Herkes onu Eyüplü Halit olarak biliyor. Türkiye’nin illegal saflarında kendine epeyce yer bulmuş bir insan. Peki, Mussolini’yi nasıl dolandırıyor sorusuna gelecek olursak…

Okumaya devam et

Trendler