Liyakat Ne Demektir?

Liyakat kelime anlamı olarak bir işe yakışır şekilde o işin gerekli niteliklerini yerine getirmektir. Bu gerekli olan nitelik için de gerekli eğitim ve donanıma sahip olmak gerekmektedir. Yetenek ile donatılmış bir şekilde, göreve yakışır bir şekilde o mesleği icra etmektir. 

Liyakat geçmişten beri aslında bakıldığında bir işe bir unvana birini almaya çalışırken yeteneği göz önünde bulundurmaktı. Tabi bu yetenek görevin gerektirdiği şekilde olması ilk esastı. Liyakat çerçevesi zamanla niteliğini kaybederek yerini farklı kavramlara bırakmaya başladı. Liyakat kelimesi anlamını daha çok torpile bırakmaya başladı. Torpil olan yerlerde liyakat kavramı anlamını yitirmeye başladı. Tanıdığı olan insanlar toplumda belli bir mevkiye herhangi bir emek sarf etmeden sahip olmaya başladılar.

Referans, Liyakat Kavramının Yerini Aldı! 

Torpil başlığı altında referans kavramı gelişmeye başlamıştır. Referans daha çok bir tanıdık, dayınız varsa bir yerlere yerleşmenizin kolaylık ile sağlanmasıdır. Liyakat kavramı bu şekilde referans kavramının da gölgesinde kalmıştır. 

Bu şekilde referans ve torpil ile bir yerlere emek harcamadan gelen insanlar ile kadrolar da dolmuştur. Sonuç olarak özel veya devlet dairesinde işlerde hile, başarısız işler yapma gibi olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir. Hatta bu bazen hediye alma başlığı altında rüşvete kadar dayanmaktadır. Bunu önlemek ise işveren ve devletin elinde olmaktadır. Göreve insanları getirirken Liyakat kelimesinin de anlamını tam bilerek almaları daha iyi olacaktır.

Liyakat Kavramının Gereklilikleri Nasıl Olmalıdır? 

Liyakat kavramının gerekliliklerini yerine getirmek aslında tüm toplumun borcudur. Çünkü olumsuz bir durum ortaya çıktığı an bütün kesim bundan etkilenmektedir. Liyakat kavramının gerekliliklerini yerine getirmek için ise ona layık şekilde insanları işe almak gerekmektedir. 

Bunun için ise o alanda gerekli eğitim ve kapasite gücünü ön plana almak gerekir. Ön mülakat sağlanırken torpil ya yağcılık göz ardı edilmelidir. Gerekli eğitim ve başarıyı sağlayan insanların toplumda belli bir yere gelmesi sağlanmalıdır. Böylece toplum ve millet olarak da daha güçlü ve özgür olacağımız da kesindir. Aksi takdirde toplumda sadece belli bir kesim yer edinmiş olacaktır. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: