Kur Korumalı Hesap Nedir?

Vatandaşa sunulan yeni düzenleme: Kur korumalı mevduat hesabıdır. İşte, Kur korumalı mevduat sistemi ve bu alanda yapılmış olan düzenlemelerle ilgili tüm ayrıntılı bilgiler mevcut olup oldukça fayda sağlar.

Kur korumalı mevduat sistemi içerisinde kur değişim oranı hesaplanırken vade sonu dönüşüm kuru ile birlikte vade başlangıç tarihinde geçerli olmuş olan dönüşüm kuru arasındaki değişim oranının önemli görüldüğü, dikkate alındığı bir sistemdir. Bu sistemle birlikte ilgili müşterilere kur farkı koruma imkanı sunuluyor. Bu sayede ihtiyaç duyan vatandaşlar bu yeni düzenlemeden faydalanabilecek.

Kur Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı

Kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduat hesabı, TL cinsi üzerinden USD, EUR ve GBP kurlarının vade sonu geldiğinde faiz oranından çok daha fazla artması gibi bir durumda bu arada oluşan kur farkının korunması imkanını sağlamakta olan bu sistem vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlayan sistemdir. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından USD, EUR ve GBP alış kurları her gün saat 11:00’de güncel bir şekilde ilan edilmektedir.

Kur Değişim Oranı Hesaplama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Kur değişim oranı hesaplama işlemi için dikkate alınan tutar, vade sonu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ilan edilmiş olan USD, EUR ve GBP alış kuru ve vade başlangıç tarihinde belirlenmiş olan USD, EUR ve GBP alış kuru arasındaki farkın yüzdesel istatistiğidir. 

Ödemeler Hangi Kur Üzerinden Yapılacak?

Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Hesapla ilgili tüm ödemeler Türk Lirası cinsi üzerinden yapılacaktır. Ürün açılışlarında ise açılış tarihinde Merkez Bankası tarafından ilan edilmiş olan USD, EUR ve GBP döviz kurları da bunlarla birlikte dikkate alınacaktır.

Kur korumalı mevduat hesaplarında yapılan değişiklik

Uygulama konulan yeni kararla birlikte kur korumalı mevduat hesabındaki tutar şayet vade sonunda döviz bazında değerlendirilecek olursa vergi alınmayacaktır.

Kur korumalı mevduat hesabının bir de şöyle bir durum var: Normal şartlarda binde iki oranında olan kambiyo gider vergisi, kur korumalı mevduat hesaplarında böyle değil. Bu hesaplarda kambiyo gider vergisi 0 olarak uygulanacak.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: