Kur Garantisi Nedir?

Dolar kurundaki fahiş artış hesabını Türk lirası olarak tutanları üzdü diyebiliriz. Türk parası değer kaybederken ABD doları sürekli artmaya devam edince bazı bireyler bununla ilgili çözüm üretmeye çalıştı. Devlet bu duruma müdahalede bulunmak zorunda kaldı. Bankada Türk lirası hesabı olanların mağdur olmaması için ve piyasada Türk parasının değerini korumak için bir hareket başlattı işte bu harekete Kur koruması denildi. Buradaki amaç Türk parasının değerini korumaktı.

Kur Garantisi Nasıl Yapılıyor?

Bankalar aracılığı ile yapılırken bu hesaplama işlemi ise şu şekilde yapılmaktadır. Hesabınızda bulunan aktif para ilk olarak vadesiz olarak işlem görüyorsa, sizlerin hesabınıza aktardığınız günkü dolar kuru ile çekmek isteğiniz günkü kur baz alınarak aradaki fark, size ödeme banka tarafından yapılmaktadır.

Kur Korumalı Hesap Açtırmak İstiyorum, Ne Yapmam Gerekiyor?

Buradaki amaç paranızı direkt olarak dövize ya da altına yatırı yapmamak için hazırlanmış bir halka destek projesidir. Bu Proje için ilk olarak yapmanız gereken zaten hesabınızda bulunan para için ilgili bankayla iletişime gereke bu sistemden yararlanmak istediğinizi belirtin. Hesabınızdaki para sadece vadesiz olarak hesabınızda bulunuyorsa bu işlemden yararlanabilirsiniz. Vadeli hesaplar için kur koruması işlemi yapılamamaktadır.

Vadeli Hesabımı Bozup, Vadesiz Hesaba Geçersem Bu Sistemden Yine Faydalanabilir Miyim?

Vadesiz olarak bir hesap açıp hesabınızdaki tutarı bu hesaba aktarırsanız, ilk kez para yatırmış gibi işlem göreceksiniz. Yani dolayısıyla vadesiz olan bu hesabınız, artık devlet tarafından kur korumalı hesaba tabi tutulmuş olacaktır. Sakıncası olmayan bu durum oldukça cazip, her an değişebilen dolar kuru yatırım ve birikiminizi bu şekilde bıraktığınız Türk paranızı korumaya almış oluyor.

Kur Korumalı Hesaptan Aldığım Para Faiz Sayılır Mı?

Bu konu da birçok bilgi dolaşmaktadır. Bazı kişiler bu konuda alım satım yapılan bir ticaret olduğundan bahsederken, kimi de bunun tamamen faiz olduğunu savunmaktadır. Bununla ilgili net bilgi olmasa da bankalar bunu faiz olarak halka sunduğunu söylemektedirler. Yatırımını Türk lirası cinsinden yapmak her zaman oldukça değerlidir. Sizde paranızı Türk lirası olarak değerlendirebilirsiniz.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: