Bizimle iletişime geçin

SANAT

Peaky Blinders 6. Sezon Çekimleri Sonbaharda

Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlıyor. Yeni bölümlerde Boardwalk Empire’ın yıldızı Stephen Graham da diziye dahil oluyor.

Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlıyor. Yeni bölümlerde Boardwalk Empire’ın yıldızı Stephen Graham da diziye dahil oluyor.

Suç ve drama türlerini bir arada anarken son dönemlerde adından sıkça bahsettiren Peaky Blinders, yeni sezon çalışmalarına başlıyor. Peaky Blinders 6. sezon çekimleri önümüzdeki sonbahar başlamak üzere programlanıyor.

Steven Knight tarafından yaratılan ve başrolünde Cillian Murphy’nin yer aldığı BBC dizisi, 6. sezon için ön hazırlığını sürdürüyor.

Sevilen BBC dizisi, Koronavirüs pandemisi nedeniyle erteleme alan yapımlar arasında yer alıyordu.

2013 senesinde İngiltere’nin BBC kanalında yayına başlayan dizi, kısa sürede milyonlarca izleyicinin beğenisini kazandı. Toplamda 5 bölümden oluşan 5 sezon, finalini 22 Eylül 2019 tarihinde yapmıştı. Sonrasında, dizinin yönetmenlerinden Anthony Byrne, seride maceranın kaldığı yerden devam edeceğini ayrıca yapıma yeni karakterlerin de katılacağını duyurmuştu.

Peaky Blinders 6. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bir pandemiye dönüşen Covid-19 hastalığı, sinema ve televizyon dünyasında pek çok yapımın tarihi ile oynamıştı. Peaky Blinders da bu yapımlardan yalnızca birisi. Dizi, 5. sezon finalini geçen eylülde yaptıktan sonra 6. sezon çekimlerine bir türlü başlayamamıştı. Sonunda ortaya daha net bir prodüksiyon takvimi çıktı.

Production Weekly’nin açıkladığına göre Peaky Blinders 6. sezon çalışmaları, gelecek sonbahar mevsiminde çekim aşamasına geçiyor. Çekimlerin ilk aşaması Birleşik Krallık, Londra ve İskoçya Glasgow’da gerçekleştirilecek. Planlanan tarih ise 7 Eylül 2020 olarak öne çıkıyor.

İngiltere’nin Birmingham kentinde yaşayan Thomas Shelby ve ailesinin yükseliş hikâyesini konu alan dizinin 6. sezonu toplamda 6 bölümden oluşacak. Bu durumda yeni sezon için hayranların diziye kavuşmak için 2021’in ikinci yarısını beklemesi gerekebilir. Elbette Koronavirüs salgınının gidişatına göre bu programlar her zaman değişme ihtimalini barındırıyor.

Boardwalk Empire’ın Al Capone’u Stephen Graham da Kadroda!

Cillian Murphy dışında kadrosunda Helen McCrory, Paul Anderson ve Tom Hardy gibi yıldız isimleri barındıran yapım şimdiden merakla bekleniyor.

Bununla birlikte 6. sezon kadrosuna This is England, Snatch ve Tinker Tailor Soldier Spy gibi filmlerde karşımıza çıkan Stephen Graham da katılıyor. Graham ayrıca Martin Scorsese’nin The Irishman filminde Anthony “Tony Pro” Provenzano’ya ve Boardwalk Empire dizisinde Al Capone’a hayat vermişti.

Peaky Blinders ilk 5 sezonu ile Netflix kütüphanesinde de kendisine yer buldu. Dizinin 7. sezon onayını da çoktan aldığını ve ayrıca bir de sinema filminin yolda olduğunu hatırlatalım.

Okumaya devam et

SANAT

Yeni Bir Scarface İçin Hazırlıklar Sürüyor

Yeni bir Scarface filmi için hazırlıklara başlandı, film zamanın ruhunu yansıtacak.

Orijinali 1932 yılında Howard Hawks yönetmeliğinde çekilen, 1983 yapımı Brian De Palma imzalı yeniden çevrimiyle sinema tarihine damga vuran Scarface uzun süredir gündemdeydi. Geçtiğimiz Mayıs ayında, Luca Guadagnino, yeni bir Scarface filmi yapacağını duyurmuştu.

İtalyan yönetmen Luca Guadagnino, Coen Kardeşler’in senaryosundan yola çıkarak yöneteceği yeni Scarface filmi hakkında konuştu. I Am Love ve Call Me by Your Name‘in de aralarında olduğu filmlere imza atan yönetmen Guadagnino, Variety ile gerçekleştirdiği söyleşide;

“İnsanlar sadece yeniden çevrim yaptığımı iddia ediyor ama gerçek şu ki sinema var olduğundan beri kendini yeniden çeviriyor. Bu, orijinal hikâyeler bulamamanın tembel bir yolu olduğu için böyle değil. Her zaman belirli hikâyelerin zamanımız hakkında ne söylediğine bakmakla ilgili” şeklinde konuştu.

Zamanın Ruhuna Uygun Olacak

Guadagnino, daha önce de Howard Hawkes’ın yönettiği ilk Scarface filmi için, “İçki yasağının olduğu döneme dairdi. Elli yıl sonra Oliver Stone ve Brian De Palma, Hawkes’ın filminden çok farklı bir film yaptılar. Benim versiyonum da zamanın ruhuna uygun olacak” demişti.

Oyuncular Henüz Belli Değil

Guadagnino’nun yöneteceği filmde hikâye Los Angeles’ta geçecek. Tony Montana‘yı canlandıracak oyuncunun henüz belli olmadığı bu filmin ne zaman çekileceği bilinmiyor.

İkonik Yapım Scarface’in Konusu ise Şöyleydi

Yaralı Yüz‘de, Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami’ye göç eder. Montana kendisini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatlarının altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır. 1932 tarihli kült filmin Brian De Palma tarafından yeniden çevrilmiş hali olan Scarface’in senaryosunu Oscar’lı yönetmen ve senarist Oliver Stone yazdı. Tony Montana’yı ise Al Pacino canlandırmıştı.

Okumaya devam et

SANAT

Heykel Gibi Mücevherler

Tasarımcılar, gerek standard güzellik anlayışına gerek yüz tanıma sistemleri gibi gözetleme mekanizmalarına meydan okumak amacıyla “aksesuar” kavramını sıra dışı yorumlar getiriyor. Sara Sallam, Orwell projesiyle yüz tanıma, kalp atışı ve hareket algılayan takip sistemlerine karşı aksesuarlar yaratmıştı.

Sallam bu projesinde Ewa Nowak’ın yüz tanıma sistemlerinin aklını karıştıran Incognito tasarımından ilham alıyordu. Joanne Tan ise Not Your Average Beauty koleksiyonuyla yüzdeki kusurları yüceltiyor; bu yolla güzellik anlayışı konusundaki baskılara karşı geliyordu. Karoline Vitto’nun vücuttaki yağ katmanlarını vurgulayan aksesuarlarını da anmadan geçmeyelim. Dukno Yoon’un giyilebilir kinetik heykelleri de mücevher kavramının işlevsel bağlamıyla oynayarak bu kavramı insan bedenine bağlı bir sanat eseri olarak yorumluyordu. Şimdi ise birbirinden ilginç tasarımlarıyla Laura Estrada var karşımızda.

Laura Estrada eski tasarım pratikleriyle yeni teknolojileri birleştiriyor

Los Angeles’da çalışmalarını sürdüren Laura Estrada, beden ve yüz için heykelsi süslemeler üretiyor. Modayı sanatla birleştiren zamansız, giyilebilir parçalar yaratmayı hedefliyor ve yapım sürecinde eski metalcilik tekniklerini kullanıyor. “Çok küçük yaşlardan beri ellerimle küçük nesneler yapıyorum. Bu saplantım, üniversitede bir metal işleme dersi aldığımda daha belirgin bir şekilde kendini gösterdi.” diyor tasarımcı. Estrada metali; vahşi, affetmeyen, inatçı ve dayanıklı bir malzeme olarak tanımlıyor. Malzemenin bu özelliklerinin, kendi karakteriyle örtüştüğüne inanıyor. Tasarımcı biçimsel olarak geleneksel ritüellerde kullanılan maske ve yüz aksesuarlarından ilham alıyor.

Üniversite eğitimin ardından usta bir kuyumcunun yanında çıraklık yapan Esrtrada, 2018’de Laura Estrada Jewelry adı altında kendi markasını yaratmış. Üretim sürecinde eski tasarım uygulamalarıyla yeni teknolojileri birleştiriyor ve ikisini uyumlu hale getirmek için benzersiz yöntemler buluyor. Tasarımcı ürettiği mücevherleri, zaman zaman açık artırmada satarak siyah kadınlar için terapi ve maddi destek sağlayan The Loveland Foundation’a bağış yapıyor. Estrada’nın tasarımları bu misyonla uyumlu olarak dayanıklılığı, gücü ve özgüven hissini tetikliyor. Sanat, teknoloji ve kimlik arasındaki kesişmeye odaklanıyor.

 

 

Okumaya devam et

Trendler