Bizimle iletişime geçin

Afrika gri papağanları 50 yıldan uzun süre yaşayabiliyor, düzinelerce İngilizce kelimeyi hatırlayabiliyor ve eğer fırsat verilirse, klasik Bul Karayı Al Parayı oyununda Harvard’lı öğrencileri yenebiliyor.

Yani, en azından bir gri papağan bunu yapabiliyor. Adı Griffin olan bu papağan, 6 Mayıs’ta Scientific Reports bülteninde yayınlanan yeni bir çalışmanın konusu. Araştırmacılar Griffin’e bir oyun oynatarak, kendisinin kısa süreli hafızasını test etmişler. Bul Karayı Al Parayı adıyla bilinen bu oyunda, plastik bir bardağa renkli bir ponpon topu gizlenmiş ve daha sonra bardak, aynı renkteki başka bardaklarla yer değiştirmiş. Papağanın, topun hangi bardağa konulduğunu bulması istenmiş. Bu arada, Harvard’da okuyan 21 öğrenciye de aynı görev verilmiş. Daha sonra ise Griffin, yapılan 14 deneyden 12’sinde öğrencilerle aynı puanı almış veya onları geçmiş.

Çalışmanın baş yazarı ve Harvard’da doktora sonrası araştırma görevlisi olan Hrag Pailian şöyle söylüyor: “Şunu bir düşünün: Gri papağan, Harvard’daki üniversitesi öğrencilerini geride bırakıyor. Bu çok çılgın bir şey. Mühendisliğe yoğunlaşan, tıp fakültesi hazırlık sınıfında olan, şu, bu, son sınıf öğrencilerimiz var ve papağan bunlara dünyanın kaç bucak olduğunu gösterdi.”

Açık konuşmak gerekirse, Griffin sıradan bir papağan değil. Çalışmanın yazarlarına göre 22 yaşındaki bu papağan, “bir üreticiden 7.5 haftalıkken alındığından beri algısal ve iletişimsel çalışmaların konusu olmuştu…”

Griffin’in bakıcısı ve kuş annesi Irene Pepperberg (kendisi Harvard’da bir psikolog ve ayrıca yeni makalenin yazarlarından biri), daha önce papağana yaklaşık 30 İngilizce kelimeyi taklit etmesini öğretmiş ve renk isimleri de dahil olmak üzere en az 40 kelimeyi anlamasını sağlamış. Hal böyle olunca Griffin, Bul Karayı Al Parayı oyununu öğrenirken özel bir eğitime ihtiyaç duymamış. Pepperberg, ona sadece birkaç tane basit tur göstermiş; Tıpkı Griffin’in insan rakiplerine yaptığı gibi.

Brandon Specktor/Live Science. Ç: O.

 

HAYVAN

Dünyanın En Tehlikeli Kuşu Tepeli Deve Kuşu Cassowary

Casuarius cinsine ait olan dünyanın en tehlikeli kuşu Cassowary, uçamamalarına rağmen oldukça iri ve tehlikelidir. Deveye benzeyen bu canlılara ‘tepeli devekuşu’ da denir. Özellikle Avustralya ve Yeni Gine’deki ormanlarda görülürler.

Okumaya devam et

HAYVAN

Hastalıkların Yeni Taşıyıcısı Asya Kaplan Sivrisineği Hakkında Bilgi

Bu sivrisinek, türleri arasında mükemmel bir isme sahip ve insanlardan tarafından tanınması çok kolay: beyaz çizgili siyah bir görünümü var. Asya kaplan sivrisineği (bilimsel adı Aedes albopictus) anavatanı adından anlaşılacağı gibi Asya’dır, ancak, son yıllarda, bu tür, uluslararası ticarete bağlı olarak malların taşınması ve ülkeler arası seyahatler nedeniyle birçok ülkeye yayılma şansı yakalamış.

Okumaya devam et

HAYVAN

32 Yıl Önce Nesli Tükenen Muhteşem Kuş Kauai’nin Bize Bıraktığı Son Ses Kaydı

Hawaii adalarına özgü bir tür olan Kauai ‘O’o kuşu, en son 1985 yılında görülebilmiş. Sesi ise en son 1987’de kayda alınmış.

Okumaya devam et

Trendler