Bizimle iletişime geçin

Afrika gri papağanları 50 yıldan uzun süre yaşayabiliyor, düzinelerce İngilizce kelimeyi hatırlayabiliyor ve eğer fırsat verilirse, klasik Bul Karayı Al Parayı oyununda Harvard’lı öğrencileri yenebiliyor.

Yani, en azından bir gri papağan bunu yapabiliyor. Adı Griffin olan bu papağan, 6 Mayıs’ta Scientific Reports bülteninde yayınlanan yeni bir çalışmanın konusu. Araştırmacılar Griffin’e bir oyun oynatarak, kendisinin kısa süreli hafızasını test etmişler. Bul Karayı Al Parayı adıyla bilinen bu oyunda, plastik bir bardağa renkli bir ponpon topu gizlenmiş ve daha sonra bardak, aynı renkteki başka bardaklarla yer değiştirmiş. Papağanın, topun hangi bardağa konulduğunu bulması istenmiş. Bu arada, Harvard’da okuyan 21 öğrenciye de aynı görev verilmiş. Daha sonra ise Griffin, yapılan 14 deneyden 12’sinde öğrencilerle aynı puanı almış veya onları geçmiş.

Çalışmanın baş yazarı ve Harvard’da doktora sonrası araştırma görevlisi olan Hrag Pailian şöyle söylüyor: “Şunu bir düşünün: Gri papağan, Harvard’daki üniversitesi öğrencilerini geride bırakıyor. Bu çok çılgın bir şey. Mühendisliğe yoğunlaşan, tıp fakültesi hazırlık sınıfında olan, şu, bu, son sınıf öğrencilerimiz var ve papağan bunlara dünyanın kaç bucak olduğunu gösterdi.”

Açık konuşmak gerekirse, Griffin sıradan bir papağan değil. Çalışmanın yazarlarına göre 22 yaşındaki bu papağan, “bir üreticiden 7.5 haftalıkken alındığından beri algısal ve iletişimsel çalışmaların konusu olmuştu…”

Griffin’in bakıcısı ve kuş annesi Irene Pepperberg (kendisi Harvard’da bir psikolog ve ayrıca yeni makalenin yazarlarından biri), daha önce papağana yaklaşık 30 İngilizce kelimeyi taklit etmesini öğretmiş ve renk isimleri de dahil olmak üzere en az 40 kelimeyi anlamasını sağlamış. Hal böyle olunca Griffin, Bul Karayı Al Parayı oyununu öğrenirken özel bir eğitime ihtiyaç duymamış. Pepperberg, ona sadece birkaç tane basit tur göstermiş; Tıpkı Griffin’in insan rakiplerine yaptığı gibi.

Brandon Specktor/Live Science. Ç: O.

 

HAYVAN

32 Yıl Önce Nesli Tükenen Muhteşem Kuş Kauai’nin Bize Bıraktığı Son Ses Kaydı

Hawaii adalarına özgü bir tür olan Kauai ‘O’o kuşu, en son 1985 yılında görülebilmiş. Sesi ise en son 1987’de kayda alınmış.

Okumaya devam et

HAYVAN

Kedileri Neden Eğitemiyoruz ?

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz. Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?  

Kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor işlerinden birisi hiç şüphesiz.

Peki bu durum neden böyle ? Neden kedileri eğitemiyoruz ?

Kedilerin eğitilememesinin nedeni sürü davranışı geliştirmemiş bir canlı türü olmasından kaynaklanıyor. Yani sosyal zekası gelişmemiş bir tür. Aslan eğitilir küçük boy kedi eğitilmez.

Bir canlının eğitilmesi için beyin hacmi/vücut ağırlığı yaklaşımı daha açıklayıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

“Her zaman dört ayağı üzerine düşen” estetik vücutlu kedilerse ağırlıklı olarak nöronları kas hareketleri ve denge mekanizmaları üzerine mesai harcarlar. Bu da onların eğitilmelerinin önlerindeki en büyük neden olarak karşımıza çıkar.

Sosyal davranış geliştirememek de aynı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Hayatının yükünü tek başına çekebilen çevik ve hızlı bu hayvan buna ihtiyaç duymuyor.

Kısaca; yavruluğundan başlayarak her canlı “canlı” olduğundan eğitime elverişlidir. Ancak canlının genel yapısından kaynaklı olarak eğitime ayrılmış nöron sayısı eğitim seviyesini belirlemede kilit rol oynuyor.

Okumaya devam et

HAYVAN

3 milyondan fazla parça kullanılan LEGO heykeller

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

Hayvanları ve LEGO’ları seviyorsanız bu içerik tam size göre. San Antonio Hayvanat Bahçesi yakın zaman gerçekleştirdiği Wild Connections adlı sergisinde 30’dan fazla hayvanın tam boy LEGO kopyasını sergiledi. Ve en iyi yanı sergiyi arabanızdan inmeden gezebilmeniz.

Heykeller New Yorklu sanatçı ve LEGO profesyoneli Sean Kenney tarafından yapıldı ve sadece panda heykelini yapmak 405 saat sürdü. Heykellerin yapımından 3 milyondan fazla LEGO parçası kullanıldı.

 

 

Okumaya devam et

Trendler