Kazakistan da Yaşam Şartları Nasıldır?

Kazakistan Türk devletlerinden biridir. Orta Asya ve Doğu Avrupa‘da bulunan bağımsız bir cumhuriyettir. Kazakistan günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Diğer altısı ise; Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ dir.

Kazakistan bu devletlerle beraber Türk Konseyi ve TÜRKSOY üyesidir. Yüzölçümü itibariyle Dünya‘nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Diğer Müslüman Türk devletlerinden yüz ölçümü olarak en büyük ülkesidir. Bu Türk ülkesi aslında örf ve adetleriyle de bizlerle uyumludur.

Komşuları yüz ölçümünden kaynaklı olarak oldukça fazladır. Kuzeyde Rusya, güneyinde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan yer alırken doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. Coğrafi konum itibariyle oldukça zengin olan ülke bir o kadar da maden rezervine sahiptir. Ülke ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölü’ne kıyısı vardır.

Türk Lirası Ülkede Değerli mi?

Resmi para birimi “ tenge “ olarak geçer. 1 Türk lirası 85 tenge olarak değerlendirilir. Aşağı yukarı aynı segmentte yer alır. Ülkede ekonomik manada uygun sayılabilir. Örneğin; et ve gıda ürünlerinde oldukça uygundur.

 Ülkemizden birçok öğrenci Kazakistan ‘da eğitimine devam etmektedir. Puan sıkıntısı olmadan yurtdışında eğitim almak ve ayrıca konfor ve rahatlık açısından ülkemizi aratmayacak bir yaşam standardına sahip olabilmek için pek çok öğrenci bu ülkeyi tercih etmektedir.

Kazakistan’da örf, adet ve neredeyse yemeklerde de ortak noktalar bulunmaktadır. Bir öğrencinin ortalama aylık giderinin 400 dolar civarında olduğu bilgisi öğrencileri daha çok rahatlatmaktadır. Bir diğer güzellik ise eğitim konusunda oldukça ileri düzeyde bulunmalarıdır. Her genç en az üç ya da dört dil biliyor. Buda ülkede eğitim konusunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

Ülkede latin alfabesi kullanımı oldukça hızlı şekilde gelişme göstermektedir.  Din konusunda da özellikle müslümanların ağırlıkta olması avantajken kılık kıyafet konusunda da özgürlük söz konusudur. Din konusunda kimse kimseye baskı yapmaz. Ülke tıpkı bizim ülkemiz gibi genç nüfusa sahip bir ülkedir. Bu açıdan gece hayatı gelişmiştir.

Kazakistan ve diğer Türki devletlerde eğitim almak hayatınızda bir değişikliğe neden olmayacaktır. Kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir ülkedir.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: