Kaşıkçı Elması Nasıl Bulundu! Yeri Nerede?

Kaşıkçı elması şu an hâlihazırda Topkapı Müzesi‘nde sergileniyor. Dünyadaki en değerli 22 elmastan biridir. 89 karat ve etrafında 49 adet pırlantayla süslenmiş eşsiz güzellikte bir elmastır. Elmasın ağılığı ise 3.5 gram olduğu söyleniyor.  Görmek isteyenler Topkapı Sarayı’nda her zaman görebilirler.

Kaşıkçı Elması Kim Tarafından bulundu? Öyküsü Nedir?

Kaşıkçı elması denilmesinin sebebi şeklinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. 17. Yüzyılın sonlarında bir kâğıt toplayıcı tarafından bulunduğu rivayet ediliyor. Kaşıkçı elması öyküsü de oldukça ilginçtir. Elması bulan kişi hemen satmak için devrin kuyumcu tipi bir esnafına gider. Satın alan kuyumcu çok değerli olduğunu bildiğinden elması bir kese altın karşılığında toplayıcıdan alır.

Zaten yoksul olan çöpçü bu altına çok sevinir ve gider. Aslında elmasın değeri keselerle altın olduğunu bilen kuyumcu başı olayı devrin sadrazamı Köprülü Fazıl Ahmet Paşa ‘ya söyler. O devirde Osmanlı tahtında 4. Mehmet vardı. Sadrazam olayı padişaha anlatınca elmas Osmanlı hazinesine alınmış olur.

Kaşıkçı Elmas’ının İlginç Başka Bir Hikâyesi

Mücevheratlar asırlardır. Kadınların hayallerini süsler. Ziynet eşyası olarak oldukça sevilen birçok maden işlenerek takı haline gelir ve kadınlar bu takıları kullanmayı oldukça sever. Kaşıkçı elması garip bir şekilde hiçbir kadının ziyneti olmamıştır. Ama bu rivayet yine bir kadına aittir. Napolyon ‘ un annesi tarafından alındığı ve yıllarca muhafaza edildiği söyleniyor. Hatta Osmanlı hazinesine değeri karşılığında satın alınarak girdiği bilgisi yer alıyor.

 Hikâye aslında burada başlıyor. Kaşıkçı elması ilk olarak 1774 yılında Fransız bir subay tarafından Hindistan ‘dan satın alınıyor. Sonrasında bu elması Napolyon ‘un annesi beğendiği için satın alır. Napolyon’un annesi elması o kadar çok sever ki üzerinden hiçbir zaman ayırmaz. Ancak Napolyon sürgüne gönderilince birçok malını satan kadın oğlunu kurtarmak için elması satmak zorunda kalır. “Tepedenli Ali Paşa“ tarafından 150 bin altı karşılığında satın alınır.

Böylece elmas Osmanlı topaklarına girmiştir. Devrin paşası Tepedenli Ali Paşa ayaklanmalara sebep olduğu gerekçesiyle öldürülür. Hazinesi ise direkt Osmanlı hazinesine aktarılır. Böylece hazineye giren elmas şu sıralar yerini bulup son olarak topraklarımızda sergilenmektedir. Böylesine değerli bir elmasa sahip olan Topkapı Sarayı, elmaslara ve birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: