Joe Biden Kimdir?

Son dönemlerde en çok merak edilen olguların başında acaba Joe Biden kimdir diye sorularının yanıtını bulmak geliyor. Bunun en önemli sebepleri arasında ise kendisinin Amerika Birleşik Devletlerinin 48. Cumhurbaşkanı olması geliyor. Kendisi hakkında en başta söylenebilecek olan şey ise asıl mesleğinin avukatlık olduğunu ifade etmek gerekir. Evli olup 2 çocuğu vardır.

Joe Biden Hayatı Üzerine

Joe Biden 20 Kasım 1942 Amerika Birleşik Devletleri Pennsylvania Eyaleti Scranton kenti doğumludur. 80 yaşındadır. Tam adıJoseph Robinette Biden Jr. Biçimindedir. Büyüdüğü yer ise Delaware New Castle Country isimli yerleşim yeridir. Üniversite eğitimini Delaware Üniversitesinde tamamlamıştır. Bunun sonrasında 1968 senesinde Hukuk diplomasını Syracuse Üniversitesinden almıştır.

Üniversite yaşamını bitirdikten sonra siyasi yaşamı aktif olarak başlamıştır. Joe Biden’in dünya çapında yazdığı değişik yazılar ve kitaplar vardır. Katolik Kilisesine bağlıdır. Başkanlık özgürlük madalyası almıştır. Demokrat Parti üyesidir. İki kere evlilik yapmıştır.

Joe Biden Siyaset Yaşamı

Joe Biden ilk defa okulunu bitirdikten 2 yıl sonra 170 senesinde New Castle Country Meclis üyesi olmuştur. Kendisi için yıllardır Beyaz Saray içinde olduğu söylenebilir. Son derece deneyimli ve donanımlı bir siyasetçidir. 1972 senesinde Delaware eyaletinden senatoya seçildiği zaman, Amerika tarihinin en genç altıncı senatörü olarak tarihe adını yazdıran bir kişi olmuştur. Her dönem için kendi düşüncelerini özgürce dile getiren bir siyasetçidir.

3 Ocak 1987 ile 3 Ocak 1995 tarihleri arasında Senato Yargı Komitesi Başkanlığı görevi yapmıştır. Akabinde 3 Ocak 2007 ile 3 Ocak 2009 seneleri arasında bir dönem Uluslararası Narkotik Kontrol Grubu Başkanlığını yürütmüştür. 2 ayrı dönemde Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 20 Ocak 2009 ile 20 Ocak 2017 dönemleri arasında ise Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olarak aktif siyaset yaşamına devam etmiştir.

Son yapılan seçimlerde ise Donald Trump karşısında zafer kazanarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmuştur. Toplamda 6 kere senatoya seçilmiştir. Aktif olmadığı dönemlerde ise avukatlık yapmıştır. Barack Obama dönemi Amerikan siyasetinde kendisinin en başarılı olduğu dönem olarak kabul edilir. 

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: