Bizimle iletişime geçin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından deprem simülasyonu yapıldı. Gece saatlerinde gerçekleşebilecek 7.5 şiddetindeki bir depremin İstanbul’da nerelere zarar vereceği ve kaç can kaybı yaşanacağına dair tahminlerde bulunuldu.

7.5 şiddetindeki bir deprem en çok Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü’ndeki yapıları etkileyecek. Deprem simülasyonuna göre; İstanbul’da çok ağır ve ağır hasarlı bina sayısı 48 bin, orta ve daha üstü hasarlı bina sayısı 194 bin olacak. Bu rakamlara göre; binaların yüzde 22,6’sı yıkılacak, 25 milyon ton enkaz oluşacak, yolların yüzde 30’u kapanacak, 463 içme suyu noktası, bin 45 atık su noktası ve 355 doğal gaz noktası hasar görecek. Toplamda 120 milyar TL yapısal ve yapısal olmayan ekonomik kayıp yaşanacak.

9 ilçede risk yüksek

Milliyet’in haberine göre İBB raporunda Fatih’teki binaların yüzde 72’sinin hasar göreceği ifade ediliyor. Fatih genelinde bin 484’ün üzerinde can kaybı olacağı, yaklaşık 985 kişinin ağır yaralanacağı ve 3 bin 897 kişinin de hastane şartlarında tedavi göreceği vurgulanıyor.

Zeytinburnu’nda ise 7.5 büyüklüğündeki bir depremde, 668’ün üzerinde can kaybı olacağı, yaklaşık 374 kişinin ağır yaralanacağı, bin 767 kişinin de hastanede tedavi görmek durumunda kalacağına dikkat çekiliyor.

Avcılar’da deprem sonrasında yaklaşık 34 bin 935 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilirken, hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, 104 bin 805 kişinin acil barınma ihtiyacı duyacağı ortaya konuluyor.

Silivri’de binaların yüzde 24’ü hafif, yüzde 14’ü orta, yüzde 3’ü ağır ve yüzde 1’i çok ağır hasar görecek. İlçede en az 58 vatandaş yaşamını yitirirken, yaklaşık 27 kişi den ağır yaralanacak.

Bakırköy’de binaların yüzde 33’ü hafif, yüzde 28’i orta, yüzde 11’i ağır ve yüzde 7’si çok ağır hasar görecek. Ölü sayısının bin 46’dan fazla olacağının altı çiziliyor.

Küçükçekmece’de 12 bin 844 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, 218 bin kişinin barınma ihtiyacı doğacağı, bin 500’den fazla vatandaşın yaşamını yitireceği ifade ediliyor.

Tuzla’da binaların ortalama yüzde 5’inin ağır, yüzde 2’sinin çok ağır hasar görmesi beklenirken, yaklaşık 7 bin 126 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor.

Esenler’deki 4 bin 942 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor. 93 bin 813 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağına dikkat çekilirken, 638 kişinin vefat edeceği, en çok ölümün ise Nine Hatun Mahallesi’nde yaşanacağı aktarılıyor.

Beylikdüzü ilçe genelinde 527’den fazla can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 276 kişinin ağır yaralanacağı tahmin edilirken, İSKİ içme suyu şebekesinin 32 noktasında, atık su şebekesinde ise 72 noktada onarım ihtiyacının oluşacağı vurgulanıyor.

Tüm ilçeler hakkındaki bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://depremzemin.ibb.istanbul/guncelcalismalarimiz

BİLGİ

Dünyanın En Etkileyici 10 Doğa Olayı

Bu videoda dünyanın farklı noktalarında gerçekleşen 10 farklı doğa olayını sizler için listeledik.

 

Okumaya devam et

BİLGİ

Işıkları yaktıran AYM krizinin tüm detayları

Hak ihlali kararıyla başladı, bisiklet polemiğiyle devam etti, kapatma çağrısına kadar gitti: Işıkları yaktıran AYM krizinin tüm detayları

Prof. Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımı, 28 Şubat sürecinde Genelkurmay’ın ışıklarının geç saatlerde açık kalmasını hatırlattığı gerekçesiyle “Darbe iması” eleştirilerine neden oldu

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamında mağdur olan ancak tazminatlarını alamayan madencilerin yürüyüşünün engellenmesinin, Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlali sayıldığı 13 Eylül’den beri, siyasetin tartışma konusu yüksek mahkeme oldu

Hak ihlali kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a seslendi, kararın güvenlik güçlerinin işini zorlaştırdığını belirtti ve “Koruma kullanma, işe bisikletle git” dedi.

Soylu’nun açıklamasına ilk yanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Prof. Engin Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, Twitter hesabından bisikletiyle fotoğrafını paylaştı.

“Okunmadan, halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir”

Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan da yaptığı açıklamada Soylu’ya “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki, kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir” sözleriyle yanıt verdi

FETÖ iması

Süleyman Soylu, bu açıklamadan sonra “Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum. Bunun için profesör olmama gerek yok.” dedi, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Polis Akademisi günlerini hatırlattı ve şöyle konuştu

Anayasa Mahkemesi Başkanımızın aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim. Demek ki devlete adam alınırken dikkat edilmesi lazım. Ben bilerek aldığını söylemiyorum

En radikal çıkış Bahçeli’den

Soylu’nun bu açıklamasından bir süre sonra ise, Cumhur İttifakı’nın ortağı olan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği destekle bilinen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den “Anayasa Mahkemesi kapatılsın” çıkışı geldi.

Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kaldırılarak yerine Divan-ı Ali kurulmasını önerdiği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Demokrasinin ilkeleriyle ve aziz milletimizin iradesiyle temellenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni darbelerin ardından tesis ve tezahür eden kurumların küflü prangalarından kurtarmak asıl olmalıdır. Bunlardan birisi de ilk defa 1961 Anayasa’sı ile hukukumuza giren, esas itibariyle 1960 darbesinin oluşturmak istediği demokrasi dışı yapıyı korumak için ihdas edilen Anayasa Mahkemesi’dir. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır.

Erdoğan topu TBMM’ye attı

Bahçeli’nin açıklamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da destek verdi, topu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) attı:

Parlamento burada Anayasa Mahkemesi ile ilgili yeni bir yapılanmaya giderse, yeni bir adım atarsa, seve seve ben de buna katılırım.

TBMM’de çoğunluk yok, tek yol referandum

Ancak parlamentodaki Cumhur İttifakı üyesi milletvekili sayısı bu değişiklik için yeterli değil. Çünkü, değişiklik için 5’te 3 çoğunluk gerekiyor. Bu da 360 milletvekili demek. Ancak Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP’nin TBMM’de 339 sandalyesi var. Bu durumda yüksek mahkemenin yapısının değiştirilmesinde bir diğer yol da referanduma gitmek. Referandum konusunda da henüz bir adım atılmış değil.

Yerel mahkeme AYM kararını tanımadı

Yüksek Mahkeme üzerinden süren tartışmanın krize dönüştüğü nokta ise, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlali kararının, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanınmaması oldu.

Işıklı kriz başladı

AYM’nin kararının yerel mahkeme tarafından tanınmamasından sonra, ilk krizde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bisiklet üzerinde çekilen fotoğrafıyla yanıt veren Engin Yıldırım, Twitter hesabından yüksek mahkemenin binasının gece çekilmiş ve ışıklandırılmış fotoğrafını paylaşarak, “Işıklar yanıyor” dedi.

28 Şubat’ın simgesi

Bu paylaşım, iktidar cenahı tarafından “Darbe günlerini hatırlatıyor” şeklinde yorumlandı çünkü post modern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat 1997’de yaşanan sürecin sembollerinden biri de Genelkurmay Başkanlığı’nın gecenin geç saatlerine kadar ışıklarının açık olmasıydı. O günlerde karargahta açık tutulan ışıklar, askerin siyasete müdahale etme hazırlıklarını simgeliyordu.

İşte bu noktadan sonra tepkiler birbiri ardına geldi, fitili ilk ateşleyen ise İçişleri Bakanlığı oldu. Bakanlığı resmi Twitter hesabından, bakanlık binasının ışıklandırılmış fotoğrafı paylaşıldı ve “Işıklarımız hiç sönmüyor” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun en önemli destekçilerinden biri olan Devlet Bahçeli’nin partisi MHP de Twitter hesabından parti genel merkezinin ışıklandırılmış fotoğrafının üstünde , “Kararan gecelere ışık, kararan kalplere nur, karanlık emellere sur” ifadelerinin yer aldığı bir tweeti takipçileriyle paylaştı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, tartışmaya katılanlar arasındaydı. Gül’ün tepkisi “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır” şeklinde oldu.

Sosyal medyada istifa çağrısı

Twitter’da dün akşam saatlerinde başlayan krizden sonra binlerce kişi Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım’a istifa çağrısı yaptı.

“Maksadı aşan şekilde yorumlandı”

AYM Başkanvekili Engin Yıldırım, ‘ışıklı’ paylaşımından sonra darbe iması yaptığı eleştirileri gelince tweetini sildi ve tepkilere yanıt vererek niyetinin ne olduğunu açıklamaya çalıştı:

Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir

Yaşananlardan sonra, Anayasa Mahkemesi bugün saat 14.00’te tüm üyelerini gündemsiz olarak olağanüstü toplantıya çağırdı.

Ataması Abdullah Gül döneminde yapılmıştı

Tartışmanın bir başka boyutunda ise Engin Yıldırım’ın hangi Cumhurbaşkanı tarafından atamasının yapıldığı oldu. Yüksek mahkemenin iktidar tarafından beğenilmeyen her kararından sonra, üyelerinin hangi Cumhurbaşkanı döneminde atamasının yapıldığı, basında ve sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Engin Yıldırım da, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ataması yapılan 6 üyeden biri.

 

“Böyle bir iklimde ‘Işıklar yanıyor’ mesajının nasıl anlaşılacağını bilir”

Gazeteci Barış Pehlivan da, Yıldırım’ın Abdullah Gül döneminde yapılan atamasına dikkat çekiyor ama krize şüpheyle yaklaşıyor:

 

Bir AYM üyesi, Gül döneminde de atansa, yani “muhalif” de olsa, böylesi bir iklimde “ışıklar yanıyor” mesajının nasıl anlaşılacağını bilir. Aslında neyi amaçladığı konusunda şüpheliyim.

 

Devletin en üst yargı organının üyesiyle yürütme organının Twitter paylaşımları, Anayasa Mahkemesi’nin zaten belirsiz olan akıbetini daha da zor bir duruma soktu.

 

Okumaya devam et

BİLGİ

Amerikan İHA’sı Azerbaycan-Ermenistan sınırında

Amerikan Hava Kuvvetlerine ait bir adet RQ-4B Global Hawk İnsansız Hava Aracı, Azerbaycan-Ermenistan sınırında gözlem uçuşu gerçekleştirdi. İHA, bu uçuşu Gürcistan hava sahasına yaptı.

Amerikan Hava Kuvvetlerine ait bir adet RQ-4B İHA, Karadeniz’deki görevi için Ege semalarından bölgeye intikal etti. İHA, Ukrayna ve Rusya sınırı boyunca gözlem uçuşu gerçekleştirdikten sonra rotasını Gürcistan hava sahasına yöneltti

Son dönemde Azerbaycan-Ermenistan sınırından atan çatışmalar nedeni ile bölgede özel bir gözlem uçuşu icra eden RQ-4B, daha önce bu rotada çok az uçuş gerçekleştirmişti. İHA’nın uçtuğu rotayı İtaMilRadar paylaştı.

İHA, sakin dönemlerde Karadeniz’deki görevleri için aynı rotada bölgeye giriyor ve Kırım civarını gözlemledikten sonra Ege’ye yönelip bölgeden ayrılıyordu

RQ-4, daha önce İran hava savunma sistemleri tarafından vurulan ve düşen İHA olarak da biliniyor. Yükse irtifada uçuş gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip RQ-4, Haziran 2019’da İran hava savunma sistemleri tarafından vurulmuştu. İran, İHA’nın ulusal hava sahasını ihlal ettiğini açıklamış ve bu nedenden ötürü vurduğunu bildirmişti

Amerika Birleşik Devletleri ise İHA’nın uluslararası hava sahasına uçtuğunu belitmiş ve İran’ın iddialarını yalanlamıştı. İran, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile düşen İHA’nın parçalarını bir araya getirerek Hava Kuvvetleri Havacılık Müzesinde sergileyeceğini duyurmuştu.

Okumaya devam et

Trendler