İsmail Kartal Kimdir?

İsmail Kartal, eski bir milli futbolcu ve Türk teknik direktördür. 25 Mayıs 1961’de İstanbul Anadolukavağı’nda dünyaya gelmiştir. İsmail Kartal aslen nereli sorusunun cevabı ise Rize’dir. Lakabı Arap İsmail’dir. Bu lakabın verilmesinin nedeni Arap olması değil, koyu tenli olmasıdır. Sanıldığının aksine Gaziantepli değil, aslen Rizelidir.

Balıkçılık yaparak geçimini sürdüren ve çok varlıklı olmayan 5 çocuklu bir ailede doğmuştur. Babası futbol oynamasına pek sıcak bakmamıştır. Evlidir ve 2 çocuk babasıdır. Çocuklarından biri futbolcu Emre Kartal’dır. 3. lig takımlarından Bulvarspor’da oynamaktadır.

İsmail Kartal’ın Futbolculuk Yaşamı

İsmail Kartal’ın futbol kariyeri Sarıyer’de başlamıştır. Burada altyapıda futbol oynamaya başlayan İsmail Kartal, önce genç takıma ardından da A takıma yükselmiştir. A takımda iken Genç Millli Takım’a çağrılmıştır. Sarıyer’den transfer olduğu Gaziantepspor’da iki yıl top koşturmuştur.

Gaziantepspor’da iken Ümit Milli Takım ve A Milli Takıma giderek milli futbolculuk kariyerini devam ettirmiştir. Gaziantepspor’dan sonra ise Fenerbahçe’ye transfer olmuş ve 1983-1993 yıllarında burada oynamıştır. İsmail Kartal, Fenerbahçe’de 235 maça çıkmış ve 15 gol atmıştır.

Bu gollerin 9 tanesini ise penaltıdan kaydetmiştir. 1993-1994 sezonunda Denizlispor’a transfer olan futbolcu İsmail Kartal, kariyerinin en başarılı dönemini burada yaşamıştır. 32 maçta 12 gol atmıştır. 1994-1995 sezonuna gelindiğinde ise futbolculuk kariyerini Adanaspor’da noktalamıştır. İsmail Kartal milli futbolculuk kariyerinde ise 2 defa 21 yaş altı milli takım forması, 6 kez de Türkiye milli takım forması giymiştir. 

İsmail Kartal’ın Teknik Direktörlük Yaşamı

İsmail Kartal’ın teknik direktörlük kariyeri Fenerbahçe altyapısındaki görevinden sonra gittiği Kardemir Karabükspor’da başlamıştır. Buradan sonra Sivasspor’u çalıştırmaya başlamıştır. Sivasspor ile 2004-2005 sezonunda 1. Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Böylelikle Sivasspor’u ilk kez Süper Lig’e yükselten teknik direktör olmuştur.

2006-2007 sezonunda ise Mardinspor ile çalışmaya başlamış ancak sezonu ortasında buradan ayrılarak Malatyaspor ile anlaşmıştır. 2007-2008 sezonu başlarken Orduspor’da göreve başlamış, bir sonraki sezon da Konya Şekerspor takımını çalıştırmıştır. 

2010-2014 sezonlarında yardımcı antrenörlük yaptığı Fenerbahçe’de, 2014-2015 sezonunda teknik direktörlük görevine gelmiştir. Daha sonra çalıştırdığı kulüpler sırasıyla Eskişehirspor, Gaziantepspor, Ankaragücü, Rizespor, Konyaspor ve Erzurumspor’dur. 13 Ocak 2022’de tekrar göreve başladığı Fenerbahçe’den 31 Mayıs’ta ayrılmıştır.

Paylaş:

İlginizi Çekebilir: