Bizimle iletişime geçin

Beynimiz hala açılmamış bir sır perdesi gibi gizemlerle dolu. Yıllardır süren çalışmalar hala beyni tam anlamıyla açıkladı diyemeyiz. Fakat bazı psikolojik etkiler beynimizin nasıl işlediği konusunda bize ipucu vermektedir. Davranış bilimine göre karakterlerimiz ne kadar ayrı olursa olsun bazı psikolojik etkileri her insan zaman zaman yaşıyor.

En çok yaşanan psikolojik etkiler ise şu şekilde:

1) Pratfall Etkisi

Pratfall Etkisi, mükemmelliğin insan psikolojisinde çok da iyi karşılanmadığını bize gösteriyor. Pratfall’a göre diğer insanlar tarafından beğenilme ve sevilme ihtimaliniz, kusurlara sahip olduğunuz sürece daha çoktur.

2) Pygmallion Etkisi

Kısaca yüksek inanç ve beklentilerin yüksek performansı doğurması olarak özetlenen Pygmallion Etkisi, çoğu başarılı insanın zihin yapısında bulunan bir etkidir.

Bu etki hakkındaki ilgili içerik için başlığa tıklayabilirsiniz. ?

İnanırsanız Yapabilirsiniz: Pygmalion Etkisi

3) Seçim Paradoksu

Bir konuda seçim alternatifiniz ne kadar fazlaysa, alternatif üzerindeki kararlılık da o kadar azalır. Beyin her alternatifi analiz ederken, net bir sonuca daha zor ulaşır. Bu yüzden elinizde çok seçenek olduğu zaman daha zor karar verirsiniz.

4) Spot Işığı Etkisi

Yaptığınız hatalar, sanılanın aksine beklediğiniz kadar fark edilmiyor. Eğer bir hata yaptıysanız ve insanların bunun hemen gördüğü algısına kapılıyorsanız, Spot Işığı Etkisindesiniz demektir.

5) Odaklanma Etkisi

Tek bir şeye çok odaklanırsanız, etrafınızdaki fırsatları kaçırma olasılığınız artar. Kısaca tek bir detaya odaklanmanızın büyük resmi görmeyi engelleme durumudur.

6) Seyirci Etkisi

Bystander Effect olarak da adlandırılan bu etki, yardım istediğinizde çevreniz ne kadar kalabalıksa, insanların yardım etme isteğinin o kadar azalması durumudur.

Haberlerde gördüğünüz ve “O kadar insan var kimse nasıl olur da yardım etmez?” diye yorumladığınız olay, psikoloji literatüründe Seyirci Etkisi olarak adlandırılıyor.

7) Bandwagon Etkisi

Bir olayı, durumu, ideolojiyi ne kadar insan benimsiyorsa, onun çoğunluğuna göre o şeyi kabul etme güdüsüdür. Bir nevi güçlünün yanında bulunma sempatisi olarak da adlandırılabilir.

 

8) Underdog Etkisi

Bandwagon Etkisinin tam tersi olarak, bu sefer ezilenin ve daha güçsüzün yanında olma, destekleme güdüsüdür. Örneğin bir spor müsabakası izlerken eğer taraf tutmuyorsanız, zaman zaman güçsüzün kazanmasını istediğiniz olur. İşte bu duruma Underdog Etkisi adı verilir.

İNSAN

Dış Dünyaya Kapalı Bir Kabile Olan Yanomamilerin Gizemli Hayatı

Venezuela ve Brezilya sınırı boyunca yaşayan 14 bin nüfuslu Yanomami kabilesi günümüzde gizemini koruyan önemli kabileler arasında. Bu videoda Yanomami Kabilesi’nin sıra dışı hayatına ve gizemli yaşamlarına şahit olacaksınız.

Okumaya devam et

İNSAN

Hayatı, Savaşı ve Bilinmeyenleri ile Che Guevara

Bu videoda Ernesto Che Guevara hayatı, bilinmeyenleri ve savaşı hakkında hakkında detaylı anektodlara sahip olacaksınız. 9 Ekim 1967’de Bolivya’da kurşuna dizildi. Geride bıraktıkları, yaşamı ve verdiği mücadele ise bugün hala günümüze ayna tutmakta…

 

Okumaya devam et

İNSAN

Ford’un Yaratıcısı Henry Ford’dan Uzunca Düşündüren 10 Kısa Alıntı

Üretim sisteminde devrim yaratan, yeni bir endüstriyi kökten kuran ve dünyanın en büyük şirketlerinden birinin kurucusu olan Henry Ford, dünyanın en büyük sanayicilerinden biridir.

İşte, buluşları ve düşünce biçimiyle hepimize örnek olan Henry Ford’dan kulağınıza küpe olacak 10 alıntı:

 

1) Başarısızlık, yeniden ve bu kez daha akıllıca başlamak için bir fırsattır.

2) Kalite, kimsenin bakmadığında da doğru olanı yapmaktır.

3) Hata bulmayın, çare bulun.

4) Her şey size karşı geliyor gibi görünüyorsa, uçağın rüzgarla birlikte değil, rüzgara karşı hareket ettiğini hatırlayın.

5) Engeller, gözlerinizi hedefinizden ayırdığınızda gördüğünüz korkutucu şeylerdir.

6) Bir şey yapabileceğinizi düşünüyorsanız haklısınız; bir şey yapamayacağınızı düşünüyorsanız, yine haklısınız.

7) Düşünmek en zor iştir, pek az kişinin bu işe girişmesinin nedeni bu olsa gerek.

8) Para bir kol ya da bacak gibidir – kullanırsın ya da kaybedersin.

9) İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.

10) Bir araya gelmek bir başlangıç; bir arada tutmak ilerleme; birlikte çalışmak ise başarıdır.

Okumaya devam et

Trendler